W miniony piątek uczniowie klasy I b wybrali się na Wzgórze Wawelskie. Pogoda nam dopisała, więc z samego rana spotkaliśmy się z Panią Przewodniczką i wyruszyliśmy w drogę. Zaplanowaliśmy, że odwiedzimy smoka wawelskiego, zwiedzimy katedrę i będziemy wspinać się na Wieżę Zygmuntowską.

Planujemy…

Po drodze odwiedziliśmy jeszcze pomnik psa Dżoka znajdujący się na Bulwarze Czerwieńskim. Niektórzy bardzo dobrze znają jego historię, która jednocześnie zachwyca i wzrusza. Pani Łucja powiedziała nam, że rzeźbę wykonał Bronisław Chromy i sprawdziliśmy, że jego nazwisko widnieje na wyciągniętej łapie Dżoka. Dowiedzieliśmy się też, że w momencie odsłonięcia w 2001 r. był to trzeci pomnik psa na świecie.

Pomnik psa Dżoka.

Dotarliśmy do smoka wawelskiego. U stóp pomnika przypomnieliśmy sobie legendę o bestii, która przed wiekami terroryzowała mieszkańców Krakowa. Zajrzeliśmy także do Smoczej Jamy, a u wejścia wypatrzyliśmy interesujący ślad. To na pewno w tym właśnie miejscu sprytny szewczyk zostawił smokowi owieczkę wypchaną siarką!

Smok wawelski
Przy Smoczej Jamie.

Gdy dotarliśmy na wzgórze wawelskie, najpierw obejrzeliśmy makietę przedstawiającą teren zamkowy. Sprawdziliśmy, gdzie już byliśmy i którędy dotarliśmy na zamek.

Przy makiecie.

Stąd udaliśmy się już prosto do Katedry Wawelskiej. Po lewej stronie, tuż przy ogromnych drzwiach zobaczyliśmy niezwykłe kości. Byliśmy przekonani, że to kości smoka wawelskiego. Pani Łucja powiedziała nam, że niestety nie – to kości mamuta, walenia i nosorożca, ale opowiedziała nam związaną z nimi legendę.

Kości… „smoka”

Katedra Wawelska jest niezwykle piękna! Pani powiedziała nam, że była to „prywatna” świątynia władców i zwykli poddani nie mogli tam wchodzić. Jest to także miejsce spoczynku królów polskich oraz niektórych zasłużonych osób. Obejrzelismy przepięknie zdobione nagrobki króla Władysława Łokietka, królowej Jadwigi, króla Kazimierza Wielkiego, Zygmunta Starego oraz Zygmunta Augusta, a także sarkofag biskupa Stanisława. Pani Łucja opowiedziała nam wiele ciekawostek związanych z tymi osobami. Najbardziej zaskoczyło nas chyba to, że Jadwiga tak naprawdę nie była królową, tylko… królem!

Potem wspięliśmy się na Wieżę Zygmuntowską. Nie było łatwo, ale udało się!

Widok z Wieży Zygmuntowskiej.

Na wieży znajduje się ogromny dzwon – Dzwon Zygmunt. Dzwon ten bije tylko w najważniejsze święta narodowe i kościelne. 

Pod Dzwonem Zygmuntem.

Po krótkim odpoczynku udaliśmy się jeszcze na dziedziniec, aby zobaczyć krużganki. Żeby zwiedzić wszystkie zakamarki zamku, potrzebowalibyśmy chyba całego tygodnia!  Dobrze, że mamy tutaj tak blisko z naszej szkoły, może z czasem uda nam się odkryć wszystkie tajemnice Wawelskiego Wzgórza…

Dziedziniec arkadowy na Wawelu

red. Angelika Góra

Zobacz także:

Aktualności

Szkolna strona www

Witamy na OFICJALNEJ STRONIE Szkoły Podstawowej nr 30. Strona działa od marca 2019 roku. Szczegółówe informacje z poprzednich lat znajdziecie Państwo na:


STRONIE ARCHIWALNEJ

Aktualności

„Nowy Rok bieży…”

Niech Nowy Rok niesie wszystkim nadzieję na uspokojenie, życzliwość i spełnienie marzeń. W te piękne i jedyne w roku chwile, pragniemy złożyć najlepsze życzenia pogodnych, zdrowych i radosnych dni. Nowy Rok to nie tylko okres radości, ale również zadumy…

Świąteczne spotkanie w SP z OI nr 30

19 grudnia odbyło się przedświąteczne spotkanie Dyrekcji, Nauczycieli i zaproszonych Gości. Był to czas spotkań, rozmów i składania sobie życzeń. Nie obyło się bez upominków pod choinką wręczanych przez dwóch Mikołajów.