Rok 2020/2021
Próbne egzaminy ósmoklasistów
W dniach 17, 18 i 19 marca odbyły się próbne egzaminy ósmoklasistów z przedmiotów: język polski, matematyka, język angielski. Przeprowadzono je w trybie stacjonarnym, z zachowaniem odpowiedniego rytuału oraz reżimu sanitarnego. Egzamin nie był obowiązkowy, ale przybyli prawie wszyscy uczniowie.
Dni otwarte szkoły
Dni otwarte szkoły zostały w tym roku zorganizowane w reżimie sanitarnym, niestety bez udziału naszych uczniów. Możliwy był kontakt z nauczycielami i specjalistami oraz zwiedzanie szkoły. Odbyły się one w soboty: 27 lutego 2021 r. oraz 13 marca 2021 r. w godz. 10.00 -12.00.
Sny to bardzo tajemnicze zjawiszcza
Klasa III a podczas zajęć czytała i omawiała lekturę ,,Wielkomilud”. Jest to powieść fantastyczna dla dzieci autorstwa Roalda Dahla o wielkoludzie, który kolekcjonuje sny w… słoikach. Na zakończenie omawiania lektury powstała kolekcja łapaczy snów. Łapacze snów to tradycyjne indiańskie przyrządy zawieszane w tipi nad łóżeczkiem lub kołyską dziecka. Mogą być bardzo ozdobne. Mają one sprowadzić na śpiącego dobre sny, a złe zatrzymać.
„Magiczny spacer po Krakowie” – szkolny konkurs recytatorski
1 grudnia 2020 roku na platformie Microsoft Teams odbył się XVIII Konkurs recytatorski dla klas 0 – III. Tegoroczna konkurs to specjalna edycja, ponieważ odbywa się z okazji 120- lecia powstania naszej szkoły. Wiersze zaprezentowało 24 recytatorów. Piękne recytacje oceniało jury w składzie: p. wicedyrektor Adrian Karkowski, p. Małgorzata Gofroń, p.Ewa Mytnik, p. Dorota Kaja. Wyniki poniżej:
ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY SP 30
- Wyróżnienie – Zofia Nieniewska
- Dyplom za udział w konkursie – Hannah Krawczyk
KLASY PIERWSZE
- I miejsce – Jerzy Dardziński kl. I a, Kaja Rajchel kl. I b
- II miejsce – Ewa Kiełbik Ewa kl. I a, Dariusz Szot kl. I a
- III miejsce – Nela Balicka kl. I b, Antonina Olajossy – Ptak kl. I a
KLASY DRUGIE
- I miejsce – Alicja Bierówka kl. II b, Leon Kurczab kl. II b
- II miejsce – Franciszek Pilch–Dobrowiecki kl. II b , Tomasz Żuławiński kl. II a
- III miejsce – Wojciech Knopek kl. II a, Michał Tomaszkiewicz kl. II a
- Wyróżnienia – Matylda Czerwińska kl. II b, Olga Kraszewska kl. II b
KLASY TRZECIE
- I miejsce – Nadia Kunz kl. III a, Dorota Wachel kl. III b
- II miejsce – Piotr Nieniewski kl. III b
- III miejsce – Mateusz Kargul kl. III a
- Wyróżnienia – Michał Łata kl. III a, Nikola Musielak kl. III a, Hubert Niedoba kl. III b, Piotr Rogowski kl. III b
Zaśpiewaj dla Niepodległej
Do 30 listopada odbywał się w naszej szkole konkurs wokalny pieśni patriotycznych, żołnierskich i historycznych. Konkurs przeprowadzono w formie zdalnej, tj. ocenie podlegały nadesłane nagrania. Dziękujemy Uczestnikom i Rodzicom za w pełni samodzielną pracę.
KATEGORIA – Wykonanie rodzinne / zespołowe
I miejsce – Rozkwitały pąki białych róż >>> posłuchaj
- Dariusz Szot kl. I a
- Gabriela Szot kl. IV b
- Aleksandra Szot (absolwentka)
KATEGORIA – Soliści 6 – 9 lat
I miejsce
- Kaja Rajchel kl. I b >>> posłuchaj
KATEGORIA – Soliści 10 – 15 lat
I miejsce – ex aequo
- Lena Pieculewicz kl. VII b – Rozkwitały pąki białych róż >>> posłuchaj
- Maciej Liptak kl. VII a – Deszcze niespokojne >>> posłuchaj
II miejsce – ex aequo
- Helena Dardzińska kl. VII b – Bogurodzica >>> posłuchaj
- Miła Iriarte kl. IV a – Wojenko, wojenko >>> posłuchaj
III miejsce
- Antoni Dardziński kl. VI c – Orlątko >>> posłuchaj
Wyróżnienia
- Anna Dardzińska kl. IV b – Dziewczyna z granatem
- Szymon Brózda kl. V a – Po ten kwiat czerwony
- Tymoteusz Szot kl. V b – Szara piechota
A.Michalik, K.Gubernat, M.Pałczyński
Ślubowanie
Ślubowanie uczniów klas pierwszych to dzień długo wyczekiwany przez dzieci, dzień do którego przygotowywały się od kilku tygodni. Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym najmłodszych. Dzieci zatańczyły poloneza, zaprezentowały swoje talenty recytatorskie oraz wokalno-instrumentalne, wzbudzając aplauz wśród zgromadzonej publiczności.
Wycieczka do Ojcowa, zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej
7 października klasy III a i III b, korzystając z pięknej jesiennej pogody, wybrały się na całodniową wycieczkę.
W programie wycieczki było:
- zwiedzanie z przewodnikiem jaskiniowym jednej z ciekawszych jaskiń na terenie Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej , Jaskini Nietoperzowej,
- przejazd do Ojcowskiego Parku Narodowego,
- zwiedzania ekspozycji przyrodniczej i obejrzenia krótkiego filmu o OPN w Muzeum Przyrodniczym,
- spacer Doliną Prądnika do Bramy Krakowskiej i do Źródełka Miłości trasą o pięknych walorach krajobrazowych,
- pobyt w pięknie położonym gospodarstwie agroturystycznym w Pieskowej Skale, grill, zabawy ruchowe i konkursy.
Wszyscy uczestnicy uznali wycieczkę za bardzo udaną.
red. Dorota Kaja
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję.
Dzieci z klasy II b zaprezentowały swoje ulubione książki, a także – słuchając czytanych fragmentów – miały okazję zainspirować się ukochanymi lekturami koleżanek i kolegów.
Uczniowie klasy III a od 23 września realizują innowację „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” – międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III. Zrealizowali już Eko Czytusie, mają założone Lekturniki, wykonali także sypmatyczną chmurkę Tosię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania dzieci świętowały słuchając czytanej przez Panią lektury Marii Terlikowskiej pt. ,,Drzewo do samego nieba”.
red. Angelika Góra
Rozpoczęcie roku szkolnego
1 września powitaliśmy nowy rok szkolny. Nie było to jednak rozpoczęcie takie jak zwykle. Ze względu na bezpieczeństwo nas wszystkich odbywało się w małych grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego. Wszystkich zgromadzonych witała nowa Dyrekcja, czyli p.Joanna Arciszewska oraz p.Adrian Karkowski. Pani Dyrektor życzyła wszystkim dużo zdrowia, uśmiechu i wielu sukcesów w nauce. W krótkim występie dla młodszych koleżanek i kolegów zaprezentowała się klasa III a, którą przygotowała p.Dorota Kaja.
red. Dorota Kaja
Rok 2019/2020
Zakończenie roku szkolnego
Zakończenie roku szkolnego odbywało się w sposób nietypowy. W związku z ograniczeniami okresu pandemii nie o było wspólnego pożegnania i uroczystości w sali gimnastycznej. Zespoły klasowe spotykały się tylko ze swoimi Wychowawcami, każdy o innej porze, głównie w celu odebrania świadectw. Najbardziej poszkodowani byli ósmoklasiści, którzy planowali wspólny komers oraz gorące podziękowania : (
red. Krystyna Gubernat
„Poznajemy Kraj Kwitnącej Wiśni” – projekt kl. IV b
Zapragnęliśmy poznać kulturę i zwyczaje kraju, w którym urodziło się dwóch naszych kolegów z klasy… Podczas zajęć w Centrum Kultury Japońskiej „Maggha” przystąpiliśmy do zgłębiania tajników kaligrafii japońskiej, przy której tak ważne jest skupienie i koncentracja. Nauczyliśmy się wiązać bardzo popularne chusty japońskie – furoshiki, dowiedzieliśmy się, jak efektownie zawinąć książkę w chustę lub obwiązać nią butelkę.
red. Agnieszka Wojtowicz
Warsztaty ekologiczne w Domu Kultury Podgórze – kl. IV b
- Już wiemy, jak zrobić siatkę na zakupy ze starej firanki,
- wiemy również, jak ze zużytych czystych kapsułek po espresso zrobić biżuterię,
- jak założyć mini ogródek.
red. Agnieszka Wojtowicz
„Bajkowi przyjaciele” – konkurs recytatorski 0-III
5 grudnia odbyła się gala finałowa XVII Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 dla klas 0-III oraz okolicznych przedszkoli. Przesłuchania konkursowe miały miejsce 26 listopada; w tym roku wzięło w nich udział łącznie 45 uczestników.
red. Dorota Kaja
Bracia Słowianie
Za nami kolejny koncert Filharmonii Krakowskiej, który odbył się w piątek 15 listopada. Tym razem uczniowie poznali muzykę krajów słowiańskich.
red. Angelika Góra
Projekt architektoniczny
,,Zielony Dom w dobrym guście” to, trwający od września 2018 do listopada 2019 roku, międzyszkolny projekt, w którym wzięły udział: SP 30 w Krakowie, SP w Wielkiej Wsi oraz Ośrodek dla Niewidzących i Niedowidzących w Krakowie. W środę, 13 XI br., do naszej Trzydziestki zawitała młodzież z dwóch pozostałych szkół, by wziąć udział w uroczystym finale projektu związanym głównie z architekturą wnętrz. Zapraszamy na specjalny profil facebookowy, gdzie można zapoznać się z etapami prac projektowych. Dziękujemy Organizatorom za możliwość uczestnictwa w tym przedsięwzięciu!
https://www.facebook.com/zielony.domm.9
red. Mirela Rubin-Lorek
Święto Niepodległości
W piątek 8 listopada uczciliśmy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Klasa VII b pod opieką p. Adriana Karkowskiego i p. Macieja Pałczyńskiego zaprosiła nas na przedstawienie, które poprzez kompilację scenek historycznych przybliżyło temat walki o niepodległość w okresie zaborów oraz pierwszej wojny światowej.
red.Krystyna Gubernat
,,Kufer pełen dziedzictwa”
Przez dwa pierwsze tygodnie października 2019 roku w naszej szkole kilka klas wzięło udział w projekcie związanym z wędrującymi kuframi pełnymi staroci. W tym przypadku: starocie = dziedzictwo.
Siedemnaście kufrów wypełnionych przedmiotami mogącymi opowiedzieć niejedną historię ich właścicieli wędruje po Polsce, a chętne szkoły i inne placówki (np. biblioteki) czekają cierpliwie w kolejce, aż któraś z dostojnych walizek pojawi się w nich i zachęci dzieci i młodzież do obcowania z historią; niekoniecznie historią polityczną, tzw. wielką, ale historią społeczną, kultury czy mody.
Do nas trafił kufer nr 8, a w nim m.in. plakat z ok. Dnia Teatru z 1967 r., rocznik przedwojennego miesięcznika pt. ,,Rycerz Niepokalanej”, drewniana góralska kasetka z wieloma drobnymi artefaktami wewnątrz, plansza z przedstawieniem najmodniejszych ubrań damskich z lat 80. XX w. itp.
red. Mirela Rubin-Lorek
Jesienna wyprawa w góry / kl. II a, III a, III b
Dzień 11 października 2019 r. uczniowie klas II a, III a i III b spędzili na jesiennej wędrówce po Gorcach. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania skansenu w Chabówce. Oprócz ciekawych informacji, które przekazywała pani przewodnik, niewątpliwą atrakcją była możliwość wejścia do niektórych wagonów.
Kolejnym punktem wycieczki było szkolenie w centrali Podhalańskiej Grupy GOPR . Mieliśmy możliwość zobaczyć nowoczesny sprzęt ratowniczy i środki transportu, którymi dysponują ratownicy w akcjach ratunkowych i poszukiwawczych. Obejrzeliśmy krótki film obrazujący pracę ratowników. Doskonale wyszkoleni ratownicy dzięki prowadzonym całodobowo dyżurom oraz wysokim kwalifikacjom, są w stanie o każdej porze roku, dnia i godziny udzielić pomocy w trudnym terenie górskim osobom jej potrzebującym. Mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazie udzielania pomocy, w rolę osób poszkodowanych wcieliły się nasze Panie.
red. Dorota Kaja
Koncerty Filharmonii Krakowskiej w SP 30
27 września klasy 0 – III rozpoczęły kolejny sezon koncertów. Raz w miesiącu przez cały rok szkolny będą odwiedzać nas muzycy Filharmonii Krakowskiej, aby prezentować w bardzo ciekawy i przystępny sposób utwory muzyki poważnej. Prelegentem koncertów jest p. Katarzyna Słota-Marciniec.
Pierwszy koncert nosił tytuł ,,Dotknąć symfonii”, były to rozważania o muzyce symfonicznej i o koncertowym savoir-vivre. Kolejne koncerty to :
- JEDWABNYM SZLAKIEM DO CHIN – 18.10.19 r. – muzyka z krajów, którymi w minionych wiekach karawany kupieckie podążały do tajemniczych Chin.
- BRACIA SŁOWIANIE –15.11.19 r. – muzyka wielkich kompozytorów pochodzących z bliskich nam krajów słowiańskich.
- JAŚ i MAŁGOSIA – 13.12.2019 r.– operowa bajka na święta.
red. Dorota Kaja
Europejski Dzień Języków Obcych
Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole odbył się 26.IX.2019 r. To już tradycja! Co roku pod koniec września uczniowie pod okiem nauczycieli języków obcych mogą poszerzać swoje umiejętności językowe poprzez zabawę.
Klasy VIII a, VIII b, VII a i V b brały udział w Olimpiadzie Językowej. Dwie drużyny: angielska i hiszpańska, zdobywały punkty w quizach, zagadkach oraz innych konkurencjach, np. w sztafecie językowej. Zwycięzcy otrzymali drobne nagrody.
Więcej >>
red. Agnieszka Wojtowicz
Zielona szkoła – Rytro / kl. V c
W drugim tygodniu września 2019 roku klasa V c brała udział w zielonej szkole w Rytrze (Beskid Sądecki). Wyjazd był długo oczekiwany. Pogoda nam dopisała i odbyły się wszystkie zaplanowane zajęcia. Uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczkach. W Muszynie warte polecenia jest zwiedzenie Ogrodów Biblijnych oraz Ogrodów Sensorycznych i wizyta w miejscowym muzeum. W Krynicy – pijalnia wód, w Starym Sączu – kościół Klarysek oraz Ołtarz Papieski, zaś w Nowym Sączu – skansen „Miasteczko Galicyjskie”. Samo Rytro też jest niezmiernie ciekawe: ruiny zamku, wiatraki wytwarzające energię elektryczną, rzeka Poprad… Dowiedzieliśmy się, że nazwa miejscowości pochodzi od niemieckiego słowa Ritter, który oznacza rycerza.
red. Mirela Rubin-Lorek
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20
W dniu 2 września 2019 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. O godz. 8.30 na uroczystość przybyli rodzice, uczniowie oraz najmłodsze dzieci szkolne, czyli „zerówka”. Otwarcia nowego roku szkolnego dokonała Pani Dyrektor Elżbieta Czepiel.
Klasa III a pod opieką p. Małgorzaty Gofroń przedstawiła oryginalny program artystyczny, z którego dowiedzieliśmy się, jakie wartości są w naszej szkole najważniejsze.
Rozpoczęcie roku dla klas starszych odbyło się godzinę później, a przed zgromadzonymi gośćmi zaprezentowała się klasa VI b pod opieką p. Joanny Arciszewskiej.
red. Dorota Kaja
Rok 2018/2019
Zakończenie roku szkolnego 2018/19
Zakończenie roku odbyło się w środę 19 czerwca. O godz. 8.30 pożegnaliśmy klasy starsze (IV – VIII), natomiast o godz. 11.00 młodsze (0 – III) – wszystkie uroczystości miały miejsce w budynku przy ul. Konfederackiej 12.
W przeddzień zakończenia roku odbył się uroczysty apel podsumowujący całoroczną pracę szkoły, wręczono na nim wiele nagród.
red. Krystyna Gubernat
„Mały Książę” w Teatrze Stu
W czwartek 30 maja klasy V – VIII uczestniczyły w zachwycającym spektaklu w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.
Wizerunek złotowłosego chłopca w błękitno-czerwonym płaszczyku rozpoznawany jest na całym świecie. Poetycka baśń Antoine’a de Saint Exupery’ego o Małym Księciu, który ze swej maleńkiej, zagubionej gdzieś w Kosmosie planety trafił na Ziemię, stała się jedną z najbardziej popularnych książek XX wieku.
To propozycja zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Jako bajka dla dzieci „Mały Książę” porusza siłą fantazji, wizją podroży po nieznanych planetach. W swej kosmicznej wędrówce bohater spotyka dziwne istoty – dorosłych. Spojrzenie małego dziecka demaskuje absurdy i pozory ich świata, bezsens życia i działania ludzi, którzy z pola widzenia stracili to, co najważniejsze – drugiego człowieka. Dla dorosłych będzie to przede wszystkim opowieść o pilocie, który zmuszony do awaryjnego lądowania w sercu Sahary, w chwili najwyższego niebezpieczeństwa i samotności odbywa „podróż w głąb siebie”, przywołuje wspomnienia, emocje, które pozwolą mu przetrwać…
red. Krystyna Gubernat
XIII Rajd Szlakami Konfederatów Barskich
W sobotę 25 maja grupa uczniów ze starszych klas uczestniczyła w XIII Rajdzie Szlakami Konfederatów Barskich „Na tropach historii” na terenie gminy Lanckorona.
Rajd jest imprezą cykliczną organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony; realizuje idee patriotyzmu, krzewi wiedzę historyczną oraz daje możliwość aktywnej rekreacji. Pomyślany jest jako rodzaj gry terenowej. Uczestnicy, pokonując trasy, docierają do poszczególnych punktów kontrolnych, gdzie biorą udział w zabawach, konkursach i zdobywają punkty. Rajd kończy się we wskazanym miejscu – zwykle była to Góra Zamkowa, a w tym roku jest to teren Szkoły Podstawowej w Lanckoronie. Organizatorzy – wzorem lat ubiegłych przygotowali poczęstunek, wiele niespodzianek oraz nagrody dla uczestników.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za sponsorowanie naszego wyjazdu.
Pogoda na szczęście dopisała, mogliśmy więc z przyjemnością podziwiać urocze zakątki Lanckorony. Pierwszym zadaniem było zwiedzanie Muzeum Konfederacji Barskiej i wysłuchanie krótkiej prelekcji. Następnie udaliśmy się z mapką do kolejnych punktów kontrolnych. Odwiedziliśmy między innymi: urokliwą „Zagrodę Ławeczki”, cmentarz, stare wille z tradycjami: „Modrzewiówkę” i „Tadeusza”, następnie Górę Zamkową, bibliotekę oraz kościół św. Jana. Na mecie w szkole powitali nas gospodarze w tradycyjnych strojach szlacheckich, po spożyciu ciepłego posiłku z napięciem śledziliśmy losowanie nagród. Starannie wykonane zadania umożliwiły nam zdobycie niejednego trofeum.
red. Krystyna Gubernat
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia w naszej Szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego wyjątkowego dnia wszyscy byli ubrani na niebiesko. Wychowawcy i nauczyciele przeprowadzili w klasach zajęcia, których celem było szerzenie wiedzy o autyzmie. Korytarz szkolny ozdobiła gazetka. Klasy młodsze uczciły ten dzień „zumbą na niebiesko” oraz przybiły „piątkę” dla autyzmu.
red. Agnieszka Wojtowicz
Międzynarodowy Dzień Teatru
Międzynarodowy Dzień Teatru, uroczyście obchodzony 27 III każdego roku, był doskonałą okazją, aby wystawić klasowe przedstawienie. Klasa IV b z tej okazji adaptowała utwór Aleksandra Puszkina pt. ,,Bajka o rybaku i rybce”. Zaproszeni goście – równoległe klasy czwarte oraz p. Dyrektor i nauczyciele mogli obejrzeć dwa mini spektakle kukiełkowe. Trema dała się we znaki, ale i tak przedstawienia podobały się! Brawo dla aktorów lalkarzy, brawo dla uczniów, którzy wykonali kukiełki i dekorację!
red. Mirela Rubin – Lorek
Szkolny konkurs dla kl.I – III ,,Mistrz ortografii” 2019
Jak co roku w klasach I – III przeprowadzono konkurs ortograficzny w trzech grupach wiekowych. Poniżej prezentujemy jego wyniki:
KLASA I – max 25 pkt
I miejsce – Nadia Kunz kl. I a– 24 pkt
– Dorota Wachel kl. I b – 24 pkt
– Marek Ziółko kl. I b – 24 pkt
III miejsce – Bartosz Grela 19.5 pkt
Wyróżnienie – Nikola Musielak
KLASA II – max 27 pkt
I miejsce – Marcin Bicz kl. II a – 27 pkt
– Barbara Szczechowicz kl.II b – 27 pkt
II miejsce – Natalia Kunicka kl. II a – 24 pkt
– Helena Depta kl. II a – 24 pkt
– Anna Dardzińska kl.II b – 24 pkt
III miejsce – Tola Wieczorek II b – 22.5 pkt
KLASA III – max 35 pkt
I miejsce – Maja Szpyrka kl. III b – 35 pkt
– Tomasz Knera kl. III b – 35 pkt
II miejsce – Antoni Martyniuk kl. III a – 30 pkt
– Bartosz Stach kl. III b– 31 pkt
– Julia Jarząb kl. III a – 29 pkt
III miejsce – Jan Woźniakiewicz kl. III a – 20 pkt
red. Dorota Kaja
O przyrodzie po polsku i angielsku
W marcu kl. IV c brała udział w mini projekcie interdyscyplinarnym ,,O przyrodzie po polsku i angielsku”. Na języku polskim uczennice i uczniowie zajęli się roślinami o nazwie SUKULENTY od strony filologicznej – pomogła im w tym karta pracy. Na lekcji języka angielskiego uczestnicy projektu zmierzyli się z tekstem i ćwiczeniami w tym języku, traktującymi o sadzeniu i pielęgnacji roślin, jednocześnie poznając leksykę przyrodniczą. Na przyrodzie dzieci poznawały sukulenty od strony biologicznej, a wszystko zakończyło się własnoręcznym zasadzeniem rośliny. Miejmy nadzieję, że wszyscy zajmą się swoimi sukulentami, odpowiednio pielęgnując je w swych domach. Projekt przeprowadziły panie: Mirela Rubin-Lorek (j. polski), Małgorzata Świtalska (j. angielski) i Ewa Kamińska (przyroda).
red. Mirela Rubin – Lorek
Kolorowe skarpety
21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie w tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. W czwartek założyliśmy więc kolorowe „nie do pary” skarpety jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa.
W klasach odbyły się też pogadanki o akceptacji i szacunku. Uczniowie obejrzeli filmy, wysłuchały opowiadań o tym, jak wygląda życie dzieci z zespołem Downa.
red. Agnieszka Wojtowicz
Powitanie wiosny
W środę 20 marca uczniowie klas 0 – III powitali wiosnę. Wszystkie dzieci zgromadziły się w sali gimnastycznej, gdzie odbyły się zabawy i konkursy związane z postacią Pani Wiosny.
Uczniowie odpowiadali na pytania, rozwiązywali zagadki, przystrajali gaik, malowali portret Pani Wiosny. Klasa III b przygotowała inscenizację ,,Reporterzy na tropie wiosny”. Każdy zespół gromadził punkty za prawidłowe rozwiązanie zadań, na zakończenie zabawy zostały one podliczone. Zwycięską klasą okazała się I a. Gratulacje!
red. Dorota Kaja
Bal karnawałowy
19 lutego uczniowie klas 0-III mieli okazję bawić się w karnawałowej scenerii oraz prezentować swoje wymarzone stroje. W tym dniu odbył się długo wyczekiwany bal.
Oprócz zabawy przy muzyce i konkursów czekał też na dzieci słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.
red. Agnieszka Wojtowicz
Wycieczka do Niepołomic i Bochni / kl. I a, II a, II b
W dniach 12-13 lutego uczniowie klas I a, II a, II b wybrali się na dwudniową wycieczkę. Pierwszego dnia zwiedzali Muzeum Zamkowe w Niepołomicach oraz uczestniczyli w lekcji „Świat puszczy i łowów”. Można było z bliska zobaczyć, jak wygląda wilk, ryś, dzik czy nawet niedźwiedź oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy o zwierzętach.
Pani przewodnik wyjaśniła też, że łosie chodzą, równocześnie podnosząc nogi lewe, a następnie prawe, natomiast jelenie czy sarny podnoszą nogi naprzemiennie. Wytłumaczyła też, czym się różnią rogi od poroża. Następnie uczniowie udali się do Kopalni Soli w Bochni. Tam mieli okazję przenieść się w czasie i poznać pracę górników dawnej kopalni. Dowiedzieli się, dlaczego sól była taka cenna oraz kto zajmował się jej wydobywaniem. Było też sporo czasu na zabawy i szaleństwa pod ziemią. Najciekawszy jednak okazał się nocleg w kopalnianej komorze.
red. Agnieszka Wojtowicz
Jasełka
W piątek 22 grudnia obejrzeliśmy przedstawienie jasełkowe przygotowane przez s.Emanuelę z uczniami klas VII b, VIII b i VIII a. Spektakl był zatytułowany „Muzyka Bożego Narodzenia”.
red. Krystyna Gubernat
Gala II Przeglądu Teatralnego – Teatr Praska 52
W środę 12 grudnia w Teatrze Praska 52 odbyła się gala teatralna – przegląd przedstawień opartych na ruchu i geście. Zaprezentowały się cztery szkoły; w tym nasza. Uczniowie klasy 4c oraz 4a przygotowali pod kierunkiem p. Agnieszki Frolich przedstawienie pt. „Oceanarium”
red. Krystyna Gubernat
Gala finałowa w SCKM
W czwartek 29 listopada o godz. 17.00. odbyła się w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży uroczysta gala podsumowująca projekt „Przytulmy Polskę do serca”. W ramach projektu artystycznego szkół i placówek Dzielnicy VIII odbędą się cztery konkursy: recytatorski i wokalny dla szkół, recytatorski i wokalny dla przedszkoli. Wyłonieni finaliści wystąpili na scenie Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży. Koncert finałowy prowadziła znana krakowska artystka, Jaga Wrońska – wokalistka przez lata związana z kabaretem Loch Camelot, animatorka Krakowskich Lekcji Śpiewania. W finale wystąpili następujący reprezentanci naszej szkoły: Bartosz Brzuchacz – I miejsce w kategorii wokalnej i III miejsce w recytatorskiej (13 – 16 lat) Nadia Kunz – I miejsce w kategorii recytatorskiej i III miejsce w wokalnej (7 – 12 lat) Zbigniew Szerszeń – III miejsce w kategorii recytatorskiej (7 – 12 lat) Koło Muzyczno-Teatralne – I miejsce w kategorii zespołów wokalnych Maciej Liptak z zespołem – II miejsce w kategorii zespołów wokalnych
red. Krystyna Gubernat
Dzień Pluszowego Misia
23 listopada odbyło się Święto Pluszowego Misia. Z tej okazji do szkoły wraz z uczniami na lekcje przyszły ulubione przytulanki.
red. Magdalena Dąbek
Dębnicki Przegląd Piosenki Ułańskiej
W czwartek 15.11.2018 r. odbył się w naszej placówce międzyszkolny konkurs pieśni patriotycznych. Jury przesłuchało 25 wykonawców; solistów, duety i zespoły. Udział wzięło 8 szkół, w sumie około 70 uczestników.Najczęściej wybierano znane pieśni legionowe jak „Piechota”,” Białe róże”. Pojawiły się utwory nawiązujące do okresu II wojny światowej; „Miasto 44”, „Major Ponury”, „Dziewczyna z granatem w ręce”, mieliśmy również okazję wysłuchać mniej znanych utworów jak „Siwy mundur” czy „Walc końcówka. Podczas imprezy Paulina Urbańska i Kamil Wyroba z klasy IV a odczytali najpiękniejsze życzenia dla Polski, które wcześniej przygotowali uczniowie.
red. Krystyna Gubernat
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada klasy 0 – 3 obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i najlepszy moment, aby przypomnieć sobie część z nich.
Uczniowie klas młodszych uczcili ten dzień przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych, odgadywali z jakich bajek pochodzą czytane przez panie fragmenty oraz rozpoznawali bajkowe postacie na fotografiach.
red. Agnieszka Wojtowicz
„Przytulmy Polskę do serca” – projekt Dzielnicy VIII
W ramach projektu artystycznego szkół i placówek Dzielnicy VIII odbyły się się cztery konkursy:
- konkurs recytatorski „Mam biało-czerwone serce” dla szkół
podstawowych, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: środa 14
listopada – organizator SP 110, ul. Skwerowa 3 (inf.sekretariat / tel.12
266-49-39)
regulamin
karta zgłoszenia - konkurs wokalny „Dębnicki Przegląd Piosenki Ułańskiej” dla
szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: czwartek 15
listopada – organizator SP 30, ul. Konfederacka 12 (inf.Krystyna
Gubernat / tel.12 266-36-58 w.16)
regulamin
karta zgłoszenia
- konkurs wokalny „Śpiewam o Polsce” dla przedszkoli i zerówek
szkolnych: wtorek 13 listopada – organizator Przedszkole 67, ul.
Skwerowa 3 (inf. Bogumiła Wal / tel.265-56-72)
regulamin - konkurs recytatorski „Przytulmy Polskę do serca” dla
przedszkoli i zerówek szkolnych: środa 14 listopada – organizator SP 30,
ul. Konfederacka 12 (inf. Małgorzata Gofroń / tel.12 266-36-58)
regulamin
karta zgłoszenia - Uroczysty koncert laureatów będący podsumowaniem dorobku
artystycznego szkół i placówek Dzielnicy VIII w zakresie twórczości
patriotycznej odbędzie się w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży 29.
listopada w godzinach popołudniowych.
informacja
red. Krystyna Gubernat
Co Polacy śpiewali u progu niepodległości?
W poniedziałek 22 października zespół Koła Muzyczno-Teatralnego uczestniczył w niecodziennym wydarzeniu kulturalnym. Odwiedziliśmy Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, stając się współtwórcami wykładu historycznego p. Piotra Boronia. Naszą rolą było zilustrowanie muzyczne gawędy o dawnych pieśniach patriotycznych, z których część jest popularna i śpiewana do dziś. Przygotowaliśmy dziewięć utworów. Wystąpili uczniowie z kl.VII b, V a, IV c; jako soliści: Bartosz Brzuchacz, Maciej Liptak, Serafina Kunz, Jakub Dorda i Mateusz Szeliga, a także… p. Adrian Karkowski. Opiekę artystyczną sprawowały panie: Anna Michalik i Krystyna Gubernat.
red. Krystyna Gubernat
Jesienne zabawy w parku
Jesień w tym roku była długa, kolorowa i bardzo ciepła. Październik okazał się idealnym miesiącem na wyjście do parku. Uczniowie klasy II b osobiście sprawdzili, co to znaczy złota polska jesień, oraz ile liści trzeba zebrać, żeby zakopać pod nimi panią. Okazało się też, że pani Magda, w przeciwieństwie do jeży, nie zamierza pod tymi liśćmi zimować! Ciekawe dlaczego?
red. Magdalena Dąbek
Wizyta w schronisku dla bezdomnych zwierząt
W październiku uczniowie klasy II b odwiedzili schronisko dla bezdomnych zwierząt. Na miejscu dowiedzieli się, na czym polega adopcja zwierzaka oraz jak odpowiedzialnie opiekować się pupilem. Nie zabrakło czasu na pogłaskanie największych czworonożnych pieszczochów.
red. Magdalena Dąbek
Wycieczka na Zaczarowane Wzgórze
We wrześniu uczniowie klas I a, II a i II b wybrali się na wycieczkę, której motywem przewodnim był ZIEMNIAK. Zaczarowane Wzgórze to malowniczo położony ośrodek, w którym na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Zabawę zaczęli od poznania historii ziemniaka w Polsce i zadań plastycznych podczas, których ziemniak zmieniał się w wesołe ludziki, dziwne stworki i inne rzeczy. Nie zbrakło też warsztatów kulinarnych, podczas których uczniowie samodzielnie przygotowali frytki. Po posiłku był czas na przejażdżkę konną oraz karmienie zwierząt wiejskich. Największymi łakomczuchami okazały się kozy. Oczywiście był też czas na zabawy i konkurencje sportowe takie jak rzut ziemniakiem do celu czy przechodzenie przez kolorowy tunel.
red. Magdalena Dąbek
Ślubowanie
W piątek 12 października odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych przygotowane przez panie: Dorotę Kaję, Katarzynę Bil i Kamilę Szadkowską.
red. Krystyna Gubernat