Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia w naszej Szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego wyjątkowego dnia wszyscy byli ubrani na niebiesko. Wychowawcy i nauczyciele przeprowadzili w klasach zajęcia, których celem było szerzenie wiedzy o autyzmie. Korytarz szkolny ozdobiła gazetka. Klasy młodsze uczciły ten dzień „zumbą na niebiesko” oraz przybiły „piątkę” dla autyzmu.

Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru, uroczyście obchodzony 27 III każdego roku, był doskonałą okazją, aby wystawić klasowe przedstawienie. Klasa IV b z tej okazji adaptowała utwór Aleksandra Puszkina pt. ,,Bajka o rybaku i rybce”. Zaproszeni goście – równoległe klasy czwarte oraz p. Dyrektor i nauczyciele mogli obejrzeć dwa mini spektakle kukiełkowe. Trema dała się we znaki, ale i tak przedstawienia podobały się! Brawo dla aktorów lalkarzy, brawo dla uczniów, którzy wykonali kukiełki i dekorację!

Szkolny konkurs ortograficzny kl.I – III ,,Mistrz ortografii” 2019

Jak co roku w klasach I – III przeprowadzono konkurs ortograficzny w trzech grupach wiekowych. Poniżej prezentujemy jego wyniki:

KLASA I – max 25 pkt

I miejsce – Nadia Kunz kl. I a– 24 pkt
Dorota Wachel kl. I b – 24 pkt
Marek Ziółko kl. I b – 24 pkt
III miejsce- Bartek Grela 19.5 pkt
Wyróżnienie – Nikola Musielak

KLASA II – max 27 pkt

I miejsce – Marcin Bicz kl. II a – 27 pkt
– Barbara Szczechowicz kl.II b – 27 pkt
II miejsce – Natalia Kunicka kl. II a – 24 pkt
– Helena Depta kl. II a – 24 pkt
– Anna Dardzińska kl.II b – 24 pkt
III miejsce – Tola Wieczorek II b – 22.5 pkt

KLASA III – max 35 pkt

I miejsce – Maja Szpyrka kl. III b – 35 pkt
– Tomasz Knera kl. III b – 35 pkt
II miejsce – Antoni Martyniuk kl. III a – 30 pkt
– Bartosz Stach kl. III b– 31 pkt
– Julia Jarząb kl. III a – 29 pkt
III miejsce – Jan Woźniakiewicz kl. III a – 20 pkt

Gratulacje!

O przyrodzie po polsku i angielsku

W marcu kl. IV c brała udział w mini projekcie interdyscyplinarnym ,,O przyrodzie po polsku i angielsku”. Na języku polskim uczennice i uczniowie zajęli się roślinami o nazwie SUKULENTY od strony filologicznej – pomogła im w tym karta pracy. Na lekcji języka angielskiego uczestnicy projektu zmierzyli się z tekstem i ćwiczeniami w tym języku, traktującymi o sadzeniu i pielęgnacji roślin, jednocześnie poznając leksykę przyrodniczą. Na przyrodzie dzieci poznawały sukulenty od strony biologicznej, a wszystko zakończyło się własnoręcznym zasadzeniem rośliny. Miejmy nadzieję, że wszyscy zajmą się swoimi sukulentami, odpowiednio pielęgnując je w swych domach. Projekt przeprowadziły panie: Mirela Rubin-Lorek (j. polski), Małgorzata Świtalska (j. angielski) i Ewa Kamińska (przyroda).

Kolorowe skarpety

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie w tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. W czwartek założyliśmy więc kolorowe „nie do pary” skarpety jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa.
W klasach odbyły się też pogadanki o akceptacji i szacunku. Uczniowie obejrzeli filmy, wysłuchały opowiadań o tym, jak wygląda życie dzieci z zespołem Downa.

Powitanie wiosny

W środę 20 marca uczniowie klas 0 – III powitali wiosnę. Wszystkie dzieci zgromadziły się w sali gimnastycznej, gdzie odbyły się zabawy i konkursy związane z postacią Pani Wiosny.
Uczniowie odpowiadali na pytania, rozwiązywali zagadki, przystrajali gaik, malowali portret Pani Wiosny. Klasa III b przygotowała inscenizację ,,Reporterzy na tropie wiosny”. Każdy zespół gromadził punkty za prawidłowe rozwiązanie zadań, na zakończenie zabawy zostały one podliczone. Zwycięską klasą okazała się I a. Gratulacje!

Bal karnawałowy

19 lutego uczniowie klas 0-III mieli okazję bawić się w karnawałowej scenerii oraz prezentować swoje wymarzone stroje. W tym dniu odbył się długo wyczekiwany  bal.
Oprócz zabawy przy muzyce i konkursów czekał też na dzieci słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

Wycieczka klas Ia, IIa i IIb

W dniach 12-13 lutego uczniowie klas I a, II a, II b wybrali się na dwudniową wycieczkę. Pierwszego dnia zwiedzali Muzeum Zamkowe w Niepołomicach oraz uczestniczyli  w lekcji „Świat puszczy i łowów”. Można było z bliska zobaczyć, jak wygląda wilk, ryś, dzik czy nawet niedźwiedź oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy o zwierzętach.
Pani przewodnik wyjaśniła też, że łosie chodzą, równocześnie podnosząc nogi lewe, a następnie prawe, natomiast jelenie czy sarny podnoszą nogi naprzemiennie. Wytłumaczyła też, czym się różnią rogi od poroża. Następnie uczniowie udali się do Kopalni Soli w Bochni. Tam mieli okazję przenieść się w czasie i poznać pracę górników dawnej kopalni. Dowiedzieli się, dlaczego sól była taka cenna oraz kto zajmował się jej wydobywaniem. Było też sporo czasu na zabawy i szaleństwa pod ziemią. Najciekawszy jednak okazał się nocleg w kopalnianej komorze.
Rankiem po pysznym śniadaniu dzieci udały się do Muzeum Motyli. Przewodnik pokazywał motyle z różnych kontynentów i opowiadał mnóstwo ciekawostek. Uczniowie dowiedzieli się, że motyle żyją od kilku dni do kilku miesięcy. Najkrócej żyjący motyl nie posiada aparatu gębowego i jako pokarm musi mu wystarczyć to, co zjadł, będąc gąsienicą. Na koniec każdy otrzymał pamiątkowy magnes z motylami. Z wycieczki wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

Jasełka

W piątek 22 grudnia obejrzeliśmy przedstawienie jasełkowe przygotowane przez s.Emanuelę z uczniami klas VII b, VIII b i VIII a. Spektakl był zatytułowany „Muzyka Bożego Narodzenia”.

Gala II Przeglądu Teatralnego – Teatr Praska 52

W środę 12 grudnia w Teatrze Praska 52 odbyła się gala teatralna – przegląd przedstawień opartych na ruchu i geście. Zaprezentowały się cztery szkoły; w tym nasza. Uczniowie klasy 4c oraz 4c przygotowali pod kierunkiem p. Agnieszki Frolich przedstawienie pt. „Oceanarium”

Gala finałowa w SCKM

W czwartek 29 listopada o godz. 17.00. odbyła się w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży uroczysta gala podsumowująca projekt „Przytulmy Polskę do serca”. W ramach projektu artystycznego szkół i placówek Dzielnicy VIII odbędą się cztery konkursy: recytatorski i wokalny dla szkół, recytatorski i wokalny dla przedszkoli. Wyłonieni finaliści wystąpili na scenie Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży. Koncert finałowy prowadziła znana krakowska artystka, Jaga Wrońska – wokalistka przez lata związana z kabaretem Loch Camelot, animatorka Krakowskich Lekcji Śpiewania. W finale wystąpili następujący reprezentanci naszej szkoły: Bartosz Brzuchacz – I miejsce w kategorii wokalnej i III miejsce w recytatorskiej (13 – 16 lat) Nadia Kunz – I miejsce w kategorii recytatorskiej i III miejsce w wokalnej (7 – 12 lat) Zbigniew Szerszeń – III miejsce w kategorii recytatorskiej (7 – 12 lat) Koło Muzyczno-Teatralne – I miejsce w kategorii zespołów wokalnych Maciej Liptak z zespołem – II miejsce w kategorii zespołów wokalnych

Dębnicki Przegląd Piosenki Ułańskiej

W czwartek 15.11.2018 r. odbył się w naszej placówce międzyszkolny konkurs pieśni patriotycznych. Jury przesłuchało 25 wykonawców; solistów, duety i zespoły. Udział wzięło 8 szkół, w sumie około 70 uczestników.Najczęściej wybierano znane pieśni legionowe jak „Piechota”,” Białe róże”. Pojawiły się utwory nawiązujące do okresu II wojny światowej; „Miasto 44”, „Major Ponury”, „Dziewczyna z granatem w ręce”, mieliśmy również okazję wysłuchać mniej znanych utworów jak „Siwy mundur” czy „Walc końcówka. Podczas imprezy Paulina Urbańska i Kamil Wyroba z klasy IV a odczytali najpiękniejsze życzenia dla Polski, które wcześniej przygotowali uczniowie.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada klasy 0 – 3 obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i najlepszy moment, aby przypomnieć sobie część z nich.
Uczniowie klas młodszych uczcili ten dzień przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych, odgadywali z jakich bajek pochodzą czytane przez panie fragmenty oraz rozpoznawali bajkowe postacie na fotografiach.

„Przytulmy Polskę do serca” – projekt Dzielnicy VIII

W ramach projektu artystycznego szkół i placówek Dzielnicy VIII odbędą się cztery konkursy:

 • konkurs recytatorski „Mam biało-czerwone serce” dla szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: środa 14 listopada – organizator SP 110, ul. Skwerowa 3 (inf.sekretariat / tel.12 266-49-39)
  regulamin
  karta zgłoszenia
 • konkurs wokalny „Dębnicki Przegląd Piosenki Ułańskiej” dla szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: czwartek 15 listopada – organizator SP 30, ul. Konfederacka 12 (inf.Krystyna Gubernat / tel.12 266-36-58 w.16)
  regulamin
  karta zgłoszenia
 • konkurs wokalny „Śpiewam o Polsce” dla przedszkoli i zerówek szkolnych: wtorek 13 listopada – organizator Przedszkole 67, ul. Skwerowa 3 (inf. Bogumiła Wal / tel.265-56-72)
  regulamin
 • konkurs recytatorski „Przytulmy Polskę do serca” dla przedszkoli i zerówek szkolnych: środa 14 listopada – organizator SP 30, ul. Konfederacka 12 (inf. Małgorzata Gofroń / tel.12 266-36-58)
  regulamin
  karta zgłoszenia
 • Uroczysty koncert laureatów będący podsumowaniem dorobku artystycznego szkół i placówek Dzielnicy VIII w zakresie twórczości patriotycznej odbędzie się w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży 29. listopada w godzinach popołudniowych.
  informacja

Co Polacy śpiewali u progu niepodległości?

W poniedziałek 22 października zespół Koła Muzyczno-Teatralnego uczestniczył w niecodziennym wydarzeniu kulturalnym. Odwiedziliśmy Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, stając się współtwórcami wykładu historycznego p. Piotra Boronia. Naszą rolą było zilustrowanie muzyczne gawędy o dawnych pieśniach patriotycznych, z których część jest popularna i śpiewana do dziś. Przygotowaliśmy dziewięć utworów. Wystąpili uczniowie z kl.7b, 5a, 4c; jako soliści: Bartosz Brzuchacz, Maciej Liptak, Serafina Kunz, Jakub Dorda i Mateusz Szeliga, a także… p. Adrian Karkowski. Opiekę artystyczną sprawowały panie: Anna Michalik i Krystyna Gubernat.

Ślubowanie

W piątek 12 października odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych przygotowane przez panie: Dorotę Kaję, Katarzynę Bil i Kamilę Szadkowską.