2022/2023
21 marca udaliśmy się do Domu kultury Podgórze . Witaliśmy kalendarzową wiosnę. Braliśmy udział w warsztatach o życiu pszczół, dowiedzieliśmy się, że musimy o nie bardzo dbać, bo jeżeli pszczoły wyginą to nie będzie ludzi na ziemi. Braliśmy też udział w warsztatch o życiu lasu, zwierzetach tam mieszkających, roślinach. leśnicy opowiadali nam o swojej pracy. Wiemy już czego nie należy robić w lesie, jak się tam zachowywać. Wykonywaliśmy kukiełki pani Wiosny. Braliśmy udział w różnych zawodach sportowych.
Na zakończenie pobytu spotkaliśmy się z funkcjonariuszami Policji – dowiedzieliśmy się dużo na temat bezpieczeństwa – szczególnie by nie wpuszczać obcych osób do domu gdy nie ma rodziców, by z obcymi osobami nie oddalać się kiedy zaproponują nam coś ciekawego, jak wzywać pomocy w przypadku zagrożenia. panowie Policjanci zorganizowali dla nas quiz nt. bezpieczeństwa, numerów alarmowych itp. Mieliśmy tez możliwość poznania radiowozów od wewnątrz. najbardziej podobało nam się, gdy dostaliśmy pozwolenie na użycie klaksonów i możliwość ich używania do woli.
Wróciliśmy bardzo zadowoleni.
red. Małgorzata Stochel
6 marca udaliśmy się do Centrum zabaw dziecięcych GIBON w Krakowie. Poznawaliśmy nazwy urządzeń, zabaw. Kupowaliśmy sobie sami bilety wstępu. Przez półtorej godziny korzystaliśmy z basenów z piłkami, torów przeszkód , ścianki wspinaczkowej i innych ciekawych przyborów i urządzeń. Po skończonej zabawie udaliśmy się do pizzerii na przepyszną pizzę peperoni. Obserwowaliśmy jak powstaje pizza, jak się ją dzieli na części, określaliśmy na ile części podzielić wszystkie zakupione pizze, by każdy z nas dostał po równo. Szkoda, że ten wspólny czas trwał tak krótko.
red. Małgorzata Stochel
17 stycznia zwiedzaliśmy Muzeum Czartoryskich w Krakowie. W Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich znajdują się arcydzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów oraz sztuki użytkowej, które zgromadziła księżna Izabela z Flemmingów Czartoryska oraz jej potomni. Stanowią one najcenniejszą w Polsce i jedną z najcenniejszych kolekcji w Europie. Do najważniejszych eksponatów muzeum zalicza się „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna. Chcieliśmy się przekonać na własne oczy jak prezentuje się jeden z najwspanialszych obrazów autorstwa Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”.
Gmach pałacu Książąt Czartoryskich onieśmieliłyby każdego. Nowe rozwiązania techniczne i audiowizualne w połączeniu z wielowiekową tradycją robią ogromne wrażenie. Uczniowie błądzili wśród eksponatów w poszukiwaniu pięknej Cecylii Gallerani. Odnaleźliśmy ją pogrążoną w ciszy, otuloną tajemniczym mrokiem, ale uśmiechała się, jakby tylko czekała na nasze przybycie.
red. Małgorzata Stochel
W dniu 21 grudnia mieliśmy spotkanie z brązowym medalistą olimpijskim w tenisie Panem Maksymem Chudzickim.
6 grudnia mieliśmy lekcje w Muzeum Historycznym miasta Krakowa – Oddział : Podziemia Rynku. Wykonywaliśmy zadania na tablicach interaktywnych. Zobaczyliśmy jak ubierali się dawni krakowianie i krakowianki, jak nazywano mieszkańców – rycerze, księżniczki, mieszczki, przekupki, król, paź królowej, itp. Zobaczyliśmy z czego budowano dawne domy, czym pokrywano dachy domów, jak wyglądały izby mieszkalne, czym oświetlano poszczególne pomieszczenia, środki lokomocji w dawnym Krakowie. Zobaczyliśmy wielki pożar w mieście. Mierzyliśmy się dawnymi miarami, odczytywaliśmy wyniki. Każdy z nas zważył się na dawnej wadze – obliczaliśmy wyniki starymi miarami i przeliczaliśmy je na kilogramy.
Obejrzeliśmy też teatrzyk kukiełkowy ” Historia króla Kraka i smoka wawelskiego” o powstaniu Krakowa i historię smoka wawelskiego.
red. Małgorzata Stochel
2 grudnia byliśmy w Jaskini Wierzchowskiej w Wierzchowiu. Spotkaliśmy tam pierwotnego człowieka Neolita. Zobaczyliśmy charakterystyczną dla jurajskich jaskiń szatę naciekową, rekonstrukcje jaskiniowych zwierząt: niedźwiedzia, lwa i hieny, ekspozycje skamieniałości i kości zwierząt. Na koniec czeka nas niespodzianka – spotkanie z Mikołajem! Otrzymaliśmy od niego certyfikaty grzecznego dziecka i po słodkim , czekoladowym Mikołaju. W jaskiniowej sali balowej mieliśmy możliwość potańczyć z pomocnikami Mikołaja i uczestniczyć w różnych zabawach sportowych.
red. Małgorzata Stochel
W dniu 29 listopada mieliśmy warsztaty z dogoterapii. Spotkaliśmy się z dwoma pieskami : Daisy i Minimi. Nauczyliśmy się jak należy bawić się z psem, jak psy wyrażają swoje emocje. Dowiedzieliśmy się, że kiedy przy smyczy psa jest żółta wstążeczka nie należy podchodzić do takiego psa, bo jest to zwierzę po przejściach.
red. Małgorzata Stochel
28 listopada zwiedziliśmy Muzeum Bursztrynu. Dowiedzieliśmy się, że bursztyn bałtycki jest żywicą, która wyciekała z pradawnych drzew iglastych. Dlatego właśnie podpalony bursztyn pachnie lasem. Każda bryłka bursztynu bałtyckiego ma około 40 milionów lat i była świadkiem wielu przemian w historii naszej planety! Oglądaliśmy piękne okazy bursztynu i różnych przedmiotów z niego wykonanych.
red. Małgorzata Stochel
Obejrzeliśmy też w Rynku Głównym stoiska na Jarmarku Bożonarodzeniowym, piękne konie odświętnie przystrojone i pierwsze ubrane w kolorowe ozdoby choinki. Tylko Mikołaja nigdzie nie spotkaliśmy. Może 6 grudnia, kiedy przyjdziemy do Muzeum Historycznego miasta Krakowa, do podziemi rynku spotkamy Mikołaja ? …
red. Małgorzata Stochel
21 listopada zwiedziliśmy Misyjne Muzeum Przyrodniczo- geograficzne Ojców Franciszkanów. Dowiedzieliśmy się o życiu mieszkańców w Afryce, w Australii, Ameryce Południowej, Nowej Gwinei, Gruzji i Kazachstanu. Podziwialiśmy orginalne chaty afrykańskie, przedmioty codziennego użytku, ubrania, instrumenty muzyczne.
red. Małgorzata Stochel
18 listopada byliśmy na pierwszych warsztatach w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. Oglądaliśmy prawdziwe kawałki meteorytów, które spadły z kosmosu na Ziemię. Obejrzeliśmy prezentację o Układzie Słonecznym, po której udaliśmy się do Planetarium, gdzie zobaczyliśmy różne planety i gwiazdy, a na koniec bardzo ciekawą podróż kosmonautów na międzynarodową stację kosmiczną . Dowiedzieliśmy się co dzieje się z rakietą w poszczególnych etapach od startu do lądowania.
red. Małgorzata Stochel
25 października odwiedziliśmy wystawę w Muzeum Techniki AGH ,, Dźwięki fizyki”. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się : czy muzykę zawsze trzeba słuchać tylko uszami i w jaki sposób głuchoniemy L. Bethoven komponował swoje dzieła, podziwialiśmy pierwszy AGH’owski Bolid, graliśmy klapkiem na organach stworzonych z rur pvc, bawiliśmy się ciuchcia jeżdżącą między butelkami napełnionymi wodą i wygrywająca melodię m. in. z Gwiezdnych Wojen. Braliśmy udział w różnych ciekawych doświadczeniach.
red. Małgorzata Stochel
10 października udaliśmy się do Parku Krakowskiego w poszukiwaniu oznak jesieni. Uczyliśmy się po polsku nazw drzew iglastych i liściastych, zbieraliśmy kasztany. Na koniec poszliśmy na zabawy sportowe w ogrodzie jordanowskim Parku Krakowskiego.
red. Małgorzata Stochel
7 października poznawaliśmy polskie nazwy produktów spożywczych i piramidę zdrowego żywienia. Robiliśmy kanapki, nazywaliśmy po polsku z czego są zrobione. Zjedliśmy je z apetytem. Na koniec dnia wykonaliśmy papierowe marchewki. Prawda, że są przepiękne ?
red. Małgorzata Stochel
13 października udaliśmy się do Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ . Zwiedziliśmy tam 4 wystawy – Zwierzęta dawniej i dziś, skamieniałości i minerały, Historia życia na ziemi, Wszechświat. Wrażeń mnóstwo i mnóstwo pytań. Szkoda, że tak szybko minął ten czas.
red. Małgorzata Stochel
3 października warsztaty z ukraińską terapeutą ręki z Poradni przy Monte Casino. Wycinaliśmy kawałki bibułki, skręcaliśmy je na ołówkach i wykonywaliśmy kolorową tęczę.
red. Małgorzata Stochel
27 września odbyły się warsztaty z ukraińskim terapeuta ręki usprawniające motorykę małą. Wykonywaliśmy ze szmatek ukraińskie pacynki.
red. Małgorzata Stochel
23 września byliśmy na warsztatach organizowanych przez Małopolskie Centrum Innowacji w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora ,,Cricoteka”. Braliśmy udział w różnych eksperymentach z wodą, balonami, powietrzem, itp. Zwiedziliśmy też wystawę kostiumów teatralnych zaprojektowanych przez Tadeusza Kantora i sami mieliśmy okazję projektować własne kostiumy. Zabawa była super.
red. Małgorzata Stochel
17 września udaliśmy się na warsztaty stymulacji sensorycznej ” W stronę światła” do Centrum Nauki i Zmysłów – WOMAI przy ul. Pawiej. Doświadczyliśmy świata pełnego barw, dźwięków i doświadczeń naukowych. Dobra zabawa w świecie zmysłów, której tu doświadczyliśmy będzie inspiracją ich do rozwijania, a niezwykłe wrażenia po warsztatach zostaną z nami na dłużej.
red. Małgorzata Stochel
13 września udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa. Wrażeń i emocji było co niemiara, a od stymulatorów lotów Pani nie mogła nas odciągnąć.
red. Małgorzata Stochel
7 września udaliśmy się na wycieczkę z cyklu ,,Poznajemy Kraków” do Rynku Głównego. Zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką, oglądaliśmy uroczyste otwarcie ołtarza Wita Stwosza przy dźwiękach przepięknej muzyki. Zwiedziliśmy Sukiennice. Słuchaliśmy Hejnału i Mariackiego poznaliśmy legendę związaną z hejnałem. Zaśpiewaliśmy hymn Ukrainy przy pomniku Adama Mickiewicza i słuchaliśmy hymnu Polski podczas pikniku z okazji 196 dnia wojny.
red. Małgorzata Stochel