ROK SZKOLNY 2024 / 2025
KLASA 2 a NA ZAJĘCIACH W CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ SYMBIOZA
22 listopada byliśmy na kolejnych zajęciach w terenie. Tym razem poznawaliśmy las wszystkimi zmysłami. Mieliśmy szczęście, bo spadł pierwszy śnieg i las wyglądał pięknie, a my mogliśmy poszaleć w białym puchu.
red. Magdalena Dąbek
KLASY 1 W FILHARMONII
25 listopada klasy pierwsze uczestniczyły w koncercie Bajki Muzyką Pisane – baśnie i legendy polskie.
Podczas koncertu poznaliśmy ,,Historię żółtej ciżemki”.
KONCERT MOBILNEJ FILHARMONII
Rozpoczynamy naszą muzyczną podróż od koncertu pełnego radości i humoru. „Instrumenty na wesoło” to wyjątkowe spotkanie, podczas którego poznaliśmy instrumenty muzyczne w nowym, zabawnym wydaniu.
Było mnóstwo śmiechu i niezapomnianych wrażeń! Dziękujemy 🙂
Wykorzystano informacje ze strony Mobilnej Filharmonii
Światowy Dzień Pluszowego Misia
26 listopada uczniowie klas I – III w swoich klasach świętowali dzień Pluszowego Misia. Przyszły z nami do szkoły nasze misie. Te duże i te małe, te nowe i te co pamiętają nas od urodzenia, te otrzymane w prezencie i te wybrane samodzielnie w sklepie.
Oglądaliśmy film o historii tego święta, klasy I wykonywały prace plastyczne na szkolny konkurs.
Kilka osób z klasy 3 napisało o nich opowiadanie. Ciekawe, które najbardziej zainteresuje Jury konkursowe. KOCHAMY NASZE MISIE ! A WY ?
klasa 1 a
klasa 1b
klasa 3a
KLUB ODKRYWCÓW KRAKOWA
Klasa 3 A już trzeci rok realizuje projekt pt. KLUB ODKRYWCÓW KRAKOWA.
Razem z wychowawczynią i Panią przewodnik chodzimy na wycieczki po naszym mieście. Zwiedzamy muzea, oglądamy wystawy, zabytki. Poznajemy historię Krakowa. Pani przekazuje nam wiele ciekawych historii, opowieści i legend. Przynosi też różne stare przedmioty, ilustracje. Prowadzi nas do miejsc, których nie znaliśmy (mimo, że tutaj mieszkamy). A potem nasza wychowawczyni męczy nas pisaniem notatek z wycieczek. PIĘKNY JEST KRAKÓW ! WARTO GO POZNAĆ !
red. Ewa Mytnik
KLASA 3 A TEŻ MA HOBBY
I w tym roku szkolnym uczniowie klasy 3 A przyłączyli się do Szkolnego Dnia Hobbysty. Można było przynieść swoje kolekcje, podzielić się informacjami, przedstawić swoje pasje. Jest nas coraz więcej. Było co oglądać !
red. Ewa Mytnik
JESIENNE PORZĄDKI KLASY 3 A
Przyroda przygotowuje się do zimy, a klasa 3 A już do wiosny !
Zebraliśmy ostatnie plony. Nasze grządki zostały oczyszczone z resztek upraw i chwastów. Ziemia spulchniona i przygotowana do sadzenia. Posadziliśmy mnóstwo cebulek kwiatowych, które wyrosną na wiosnę. Mamy nadzieję, że będą pięknie kwitły.
Już nie możemy się doczekać . WIOSNO, PRZYCHODŹ SZYBKO ! 🙂
red. Ewa Mytnik
English speaking countries w klasie 1 a
We wrześniu i październiku uczniowie klasy IA poznawali na zajęciach kulturowych z języka angielskiego kraje anglojęzyczne. Odwiedzaliśmy kolejno: USA, Wielką Brytanię, Kanadę, Australię i Nową Zelandię. Pierwszoklasiści dowiadywali się co warto zobaczyć w tych miejscach, jakie są tam typowe potrawy, sporty, zwierzęta. Na koniec uczniowie rozwiązywali quizy i kolorowali flagi poznanych państw.
red. Agnieszka Stawny
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada w klasach pierwszych pojawiły się niezwykłe postaci. Byli to uczniowie w strojach bohaterów swoich ulubionych bajek. Zgadnijcie kto to 🙂
GYMNATHLON
4 listopada klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach pokazowych programu sportowego GYMNATHLON.
Dla dzieci z klas I-III jest to multisportowy kurs, którego celem jest rozwój wszechstronności, ducha zespołowego i współpracy poprzez naukę podstaw różnych dyscyplin sportowych, takich jak koszykówka, gimnastyka, tenis, lekkoatletyka, siatkówka, parkour( Informacja zaczerpnięta z ulotki)
red. Dorota Kaja
DZIEŃ DYNI W KLASACH PIERWSZYCH.
31 października klasy pierwsze obchodziły Dzień Dyni, była to okazja do wspólnej zabawy. W tym dniu dzieci ozdabiały przyniesione dynie, układały puzzle, wspólnie wykonały plakat. Była też okazja do spróbowania dyniowych ciasteczek przyniesionych przyniesionych do klay. Ten wyjątkowy dzień zakończyła sesja fotograficzna 🙂
red. Dorota Kaja, fotografie Katarzyna Bil, Dorota Kaja
Klasa 1a
Klasa 1b
klasa 3 a
Nasza klasa także włączyła się w obchody Dnia Dyni. Było dyniowo i kolorowo. Zajadaliśmy się ciasteczkami dyniowymi. Nasze dynie służyły nam jako dekoracje i nie tylko. Były ważone, porównywane i opisywane. Miały swoją cenę – posłużyły nam do zabaw matematycznych . A potem wykonaliśmy prace plastyczne – dyniowe talerzyki według własnych projektów. To był wesoły dzień.
red. Ewa Mytnik
2 A NA WA
WELU
25 października byliśmy na Zamku Królewskim na Wawelu. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie codzienne na dworze królewskim, dlaczego król miał olbrzymi baldachim przy łóżku, oraz jak nazywają się tkane obrazy wiszące na ścianach.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. uczniowie kl.2a
red. i fotografie Magdalena Dąbek
WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH I ZERÓWKI
15 października klasy pierwsze i zerówka wybrały się na wycieczkę do Poręby Żegoty do Galerii Drzewiej.
Poznaliśmy ginące już zawody oraz ich dzieła m in kowala, garncarza, kołodzieja, bednarza, a także dzieła z takich dziedzin jak koronkarstwo, bibułkarstwo, rzeźba ludowa, witraże czy malarstwo. Obejrzeliśmy również niezbędne narzędzia z dawnych lat, przedmioty codziennego użytku i ozdoby, które coraz częściej są zapominane i wypierane przez współczesność. Uczestniczyliśmy też w warsztatach rzeźbiarskich podczas, których powstała wspólna płaskorzeźba koguta, malowaliśmy drewniane ptaszki, strzelaliśmy z łuku, rzucaliśmy podkową.
Pobyt w Galerii zakończony był ogniskiem i pyszną kiełbaską. Nie zabrakło również czasu na grę w piłkę, zabawy w piaskownicy i na placu zabaw.
red. Dorota Kaja
2 A W PARKU LOTNIKÓW
W piątek 11 października wybraliśmy się do Parku Lotników obserwować wiewiórki. Okazało się, że na orzechy miały ochotę również sroki, gołębie i sikorki. Niektórym udało się nakarmić ptaszka z ręki. Każdy miał okazję poczęstować smakołykiem wiewiórkę. Bardzo lubimy piątkowe lekcje w terenie. uczniowie klasy 2a
red. i zdjęcia Magdalena Dąbek
DZIEŃ CHLOPAKA
30 września uczniowie klasy 1a i 1 b z okazji Dnia Chłopaka spędzili w sali zabaw FIKOŁKI. Dwie godziny super zabawy minęły bardzo szybko, zmęczeni, ale w bardzo dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły 🙂
red. Dorota Kaja
KLASA 2 A W MUZEUM LOTNICTWA
20 września uczniowie klasy 2a zwiedzali Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Oto ich relacje z tego wyjścia:
W muzeum podobało mi się, bo mogliśmy z bliska zobaczyć samoloty.-Martyna
Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał – Witek i Józio
Mój pradziadek był pilotem w czasie wojny. W muzeum jest opisana historia jak uratował się z płonącego samolotu – Ewa P.
W muzeum było bardzo fajnie – Aniela
Podobały mi się historie i legendy, które opowiadał pan przewodnik – Jeremi
Mogliśmy wejść do samolotu – Eliza i Ewa H.
W czasie zwiedzania rysowałem samoloty – Mikołaj
Na terenie muzeum rosną kasztanowce i nazbieraliśmy mnóstwo kasztanów – Szymon
Najbardziej podobało mi się wchodzenie do samolotu i helikoptera – Piotrek
Weszliśmy do samolotu, w którym kręcono sceny z filmu Jak rozpętałem II wojnę światową – pani Magda
ZAJĘCIA SPORTOWE KLAS MŁODSZYCH
W nowym roku szkolnym klasy pierwsze w ramach zajęć fizycznych w szkole przez cały rok szkolny będą brały udział w zajęciach na korcie tenisowy oraz na lodowisku.
Do zajęć na lodowisku dołączyły również klasy drugie.
Klasa trzecia doskonali swoje umiejętności pływackie na basenie.
ROK SZKOLNY 2023 / 2024
DZIEŃ RODZINY
14 czerwca uczniowie klas młodszych swoimi występami uczcili dwa ważne święta Dzień May i Dzień Taty.
fotografie: Magdalena Dąbek
SPOTKANIE Z PŁAZAMI
Podczas żywej lekcji przyrody uczniowie klas I -III miały okazję dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o życiu i zwyczajach płazów, obejrzeć żywe okazy, a niektóre nawet wziąć na ręce.
ZAKOŃCZENIE PROJEKTU
11 czerwca klasy 3 zakończyły realizację projektu ,,Pory roku w zoo” . W Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Beskidzkiej odbyło się rozdanie nagród laureatom konkursu plastycznego oraz wiedzowego. Laureatom gratulujemy
DZIEŃ DZIECKA W 1
Uczniowie klasy 1a świętowali Dzień Dziecka w Parku Jordana.
Fotografie autorstwa Magdaleny Dąbek.
ZACZAROWANE WZGÓRZE
10 maja uczniowie klas 1a, 1b i 2a udali się na wycieczkę na Zaczarowane Wzgórze. Tam czekało na nich mnóstwo atrakcji: pieczenie podpłomyków na piecu, zabawy na placu zabaw, zajęcia sensoryczne, poznawanie życia ludzi na dawnej wsi oraz sprzętu jaki używali. Była też okazja do pobawienia się zabawkami, jakimi mogli się bawić rodzice lub dziadkowie dzieci. Jednak największą atrakcją była przejażdżka na koniach oraz karmienie zwierząt w mini ZOO. Zapraszamy do oglądania fotorelacji z wyprawy.
red. i fotografie Magdalena Dąbek
klasa 1 a
MOBILNA FILHARMONIA
17 kwietnia odbył się ostatni koncert Mobilnej Filharmonii zatytułowany ,, W muzycznej podróży świat nie jest zbyt duży”.
Wszyscy z utęsknieniem wyczekujemy słonecznych dni gorącego lata, a lato kojarzy nam się z podróżami. Śladami wielkich odkrywców Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana, Vasco da Gamy, zainspirowani powieścią Juliusza Verne a pakujemy plecak i wyruszamy szukać przygód i drogi morskiej do Indii. Jednak zanim tam dotrzemy odwiedzimy różne kontynenty.
Podczas muzycznej podróży zobaczymy, że świat wcale nie jest duży. Jest za to bardzo bogaty w muzykę, śpiew, instrumenty, taniec oraz wspaniałe kolorowe stroje. Ahoj przygodo!
Do zobaczenia w nowym roku szkolny.
red. na podstawie informacji ze strony Mobilnej Filharmonii
WIZYTA W BIBLIOTECE
Uczniowie klasy 1a odwiedzili bibliotekę przy ul. Powroźniczej. Po wysłuchaniu krótkiej historii budynku oraz informacji dotyczących korzystania z biblioteki dzieciaki mogły pobuszować w dziale dziecięcym.
red. i fotografie Magdalena Dąbek
POWITANIE WIOSNY
21 marca uczniowie klas 0-3 powitali nadchodzącą wiosnę. Każda klasa przygotowała elementy do wiosennej dekoracji, która teraz zdobi szkolny korytarz. Niektórzy zaśpiewali wiosenne piosenki.
Uczniowie klasy 1a udali się na poszukiwania wiosny na bulwarach wiślanych i zasiali kwiaty w doniczkach.
red. i fotografie Magdalena Dąbek
Dzień Świętego Patryka
W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka czyli Saint Patrick’s Day. Każdy, kto miał na sobie coś zielonego, został poczęstowany złotem irlandzkiego skrzata leprechauna. Bardzo w tym pomogła nam Rada Rodziców naszj Szkoły. Klasy I – III mogły wziąć udział w konkursie plastycznym i stworzyć lapbooki. Klasy I – IV mogły sprawdzić się w quizie na temat obchodów Dnia Św. Patryka i wiedzy o Irlandii. Wspaniałe nagrody ufundowało nam Wydawnictwo Macmillan Polska. Bardzo dziękujemy naszym sponsorom Radzie Rodziców i Wydawnictwu Macmillan Polska! Dzięki nim mieliśmy dużo dobrej zabawy i radości, co widać na zdjęciach.
red. Joanna Arciszewska
8 MARCA W 3A
I TY ZOSTAŃ WYNALAZCĄ
W ramach projektu „Małopolska! Postaw na edukację” KLASA 3 b uczestniczyła w warsztatach, które są kontynuacją przedsięwzięcia pn. „Plenerowa wystawa polskich wynalazców – Polscy Wynalazcy Dawniej i Dziś”.
PORY ROKU W ZOO
28 marca klasa 3a uczestniczyła w kolejnych zajęciach w ramach programu ,,Pory roku w zoo”. Tym razem poznawaliśmy bezkręgowce. Podczas spaceru po zoo mogliśmy zobaczyć pierwsze wiosenne kwiaty oraz zwierzęta, które już wyszły na wybieg. Wizyta jak zwykle zakończyła się w mini zoo, gdzie mogliśmy karmić zwierzęta.
red. Dorota Kaja
WIZYTA W BANKU
26 lutego klasa 3a odwiedziła NBP przy ul. Basztowej. Poznaliśmy historię pieniądza, rozwiązywaliśmy interaktywne zadania, mogliśmy podnieść prawdziwą sztabkę złota.
4 marca NBP odwiedziła klasa 3b.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Dorota Kaja
KLASA 3A
KLASA 3B
BAL KARNAWAŁOWY KLAS 0-3
8 lutego odbył się bal karnawałowy klas młodszych, który prowadził profesjonalny didżej. Uczniowie w pięknych strojach doskonale bawili się przy muzyce, brali udział w różnych konkursach. A ponieważ był to również tłusty czwartek na wszystkich czekał smakowity pączek 🙂
red. Dorota Kaja
I TY ZOSTAŃ WYNALAZCĄ
Dnia 5 lutego 2024 r. w ramach projektu „Małopolska! Postaw na edukację” KLASA 3 a uczestniczyła w warsztatach, które są kontynuacją przedsięwzięcia pn. „Plenerowa wystawa polskich wynalazców – Polscy Wynalazcy Dawniej i Dziś”.
Uczestnicy zapoznani zostali z sylwetkami wybitnych polskich wynalazców m.in. z Janem Józefem Baranowskim herbu Grzymała (twórca kasownika do biletów, maszyny do druku biletów i semafora), Kazimierzem Prószyńskim (wynalazca aeroskopu, pleografu i autolektora), Czesławem Aleksym Tańskim (twórca szybowca „Lotni” i samolotu „Łątka”). Dowiedzieli się o kilku współczesnych wybitnych postaciach, którymi możemy pochwalić się na arenie międzynarodowej, a byli to: dr inż. Stanisław Karczmarczyk, który jako pierwszy dokonał zważenia dzwonu Zygmunta na Wawelu oraz prof. dr hab. inż. h.c. multi Kazimierz Flaga, który zaprojektował m.in. wieżę i pływalnię olimpijska, stadion olimpijski i Welodrom w Montrealu.
Drugą część warsztatów stanowiły zajęcia manualne. Uczestnicy w grupach stworzyli model 3D rakiety według własnego projektu.
Dla Uczestników został przygotowany drobny poczęstunek.
na podstawie wpisu ze strony NOT
NA ANGIELSKIM W 3B
Uczennice klasy 3b spontanicznie i samodzielnie opracowały choreografię do piosenki poznanej na lekcji języka angielskiego. Dzięki temu cała grupa lepiej opanowała tekst piosenki i tym samym utrwaliła materiał nauczania. Dziewczynki Zuzia Knopek i Marysia Styczeń wykazały się kreatywnością i zaangażowaniem w lekcje języka angielskiego. Wzbogaciły nauczanie o ciekawa formę mini dramy. filmik
red. Joanna Arciszewska
PORY ROKU W ZOO
Klasa 3b uczestniczyła w drugim spotkaniu projektu ,, Pory roku w ZOO zima”.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE
19.01.2024 z okazji Dnia Babci I Dziadka uczniowie klas 0-3 zaprosili na Jasełka i program artystyczny swoje ukochane babcie i dziadków. Były zagadki, wiersze, piosenki, tańce.
Babciu, Dziadku w dniu waszego święta Życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta Wy zawsze wszystko wiecie najlepiej Smutno by było bez Was na świecie Bardzo, ach bardzo Was za to kochamy.
Na zakończenie wszystkie klasy zaśpiewały piosenkę ,,Moja babcia i mój dziadek” , dzieci wręczyły samodzielnie wykonane upominki.
red. Katarzyna Bil,
fotografie Magdalena Dąbek
DZIEŃ BABCI W 3a
Po wspólnej uroczystości uczniowie klas trzecich zaprosili swoich Dziadków do klas, gdzie przygotowany był słodki poczęstunek, prezenty, fotobudka oraz prezenty.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
ZABAWY NA ŚNIEGU
Słoneczna pogoda i czysty śnieg to doskonała okazja do zabawy. Tak lekcję wychowania fizycznego spędziła klasa 3a.
red. Dorota Kaja fot. Patrycja Świstak – Wójcik
KLUB ODKRYWCÓW KRAKOWA
Klasa 3a wraz z przewodnikiem wybrała się na spacer po Krakowie, aby obejrzeć przepiękne szopki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pokonkursowej 81 wystawy szopek krakowskich, która znajduje się w Pałacu Krzysztofory. Obejrzeliśmy wiele szopek wykonanych z różnych materiałów, różnej wielkości i w różnych kategoriach wiekowych. Następnie przeszliśmy do kościoła Franciszkanów, gdzie podziwialiśmy najwyższą szopkę w Krakowie, która ma 180 podświetlanych witraży i mierzy ponad pięć metrów.
Następnie udaliśmy się do kościoła Bernardynów, żeby podziwiać ruchomą szopkę. Tutaj potrzebowaliśmy więcej czasu, aby dokładnie obejrzeć wszystkie szczegóły, dostrzec skąd pochodzą słyszane odgłosy 🙂
Wykonanie nawet najmniejszej szopki nie jest łatwe. Potrzebny jest pomysł, wiele materiału oraz ogromna cierpliwość.
red. Dorota Kaja fot. Patrycja Świstak – Wójcik
KLASA 3 B OGLĄDA SZOPK
NAGRODA DLA KLASY 3B
Udział w Koncercie Filharmonii Krakowskiej był nagrodą dla klasy 3b za udział w akcji ,,Rowerowy maj 2023″. Klasa wysłuchała koncertu ,, Bajki muzyką pisane. Wiatr I noc”. Gratulujemy!!!
KONKURS RECYTATORSKI ,, NUTY I RYTMY W POEZJI”
Dnia 29 listopada odbył się XXI konkurs recytatorski dla klas 0 – 3 oraz dzieci z pobliskich Przedszkoli.
Wiersze zaprezentowało 28 recytatorów.
Piękne recytacje oceniało jury w składzie: pani dyrektor Krystyna Glanowska, pani wicedyrektor Elżbieta Czepiel, pani Krystyna Gubernat oraz reprezentacja Samorządu szkolnego.
Oto wyniki konkursu:
ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY SP 30
Wyróżnienie: Kira Katlova
Anhelina Andriienko
KLASY PIERWSZE
I miejsce : Józef Ekier
Theo Krawczyk
II miejsce : Mateusz Szponder
Maria Jakubowska
III miejsce : Martyna Ziółko
Wyróżnienie: Mikołaj Majewski
KLASA DRUGA
I miejsce : Olga Sadlak
II miejsce : Jagoda Chmiel
Adam Majka
KLASY TRZECIE
I miejsce : Gabriela Przewłocka de Carvalho
II miejsce: Zuzanna Knopek
III miejsce : Aleksander Szponder
Wyróżnienie: Dawid Kołek
Mikołaj Robak
PRZEDSZKOLE 5
I miejsce: Aleksandra Kaczor
Liliana Plewka
II miejsce: Oskar Szyc
PRZEDSZKOLE 67
I miejsce: Maria Słowik
Helena Magnowska
II miejsce: Helena Tuczapska
Konstanty Słota
III miejsce: Adam Wilczyński
Amina Demchenko
PRZEDSZKOLE MONTESSORI
I miejsce : Matylda Pulanecka
II miejsce : Maria Spólnik
Wszystkim recytatorom serdecznie gratulujemy!!!
Rozdanie nagród 14 grudnia 2023 o godz. 16.00 w SP 30 ul. Konfederacka 12.
Zapraszamy recytatorów wraz z rodzicami.
Organizator konkursu: Dorota Kaja
Zobacz także:
Wyniki konkursu recytatorskiego ,, Nuty i rytmy w poezji”
Dnia 29 listopada odbył się XXI konkurs recytatorski dla klas 0 – 3 oraz dzieci z pobliskich Przedszkoli. Wiersze zaprezentowało 28 recytatorów. Piękne recytacje oceniało jury w składzie: pani dyrektor Krystyna Glanowska, pani wicedyrektor Elżbieta Czepiel, pani Krystyna Gubernat oraz reprezentacja Samorządu szkolnego. Oto wyniki konkursu: ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY SP 30 Wyróżnienie: Kira Katlova Anhelina Andriienko2023-12-02
Turniej tenisa stołowego
W dniach 28 i 29.11. 2023 nasi uczniowie wzięli udział w turnieju tenisa stołowego zorganizowanego przez SP 25. Reprezentanci naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych. Natomiast na szczególne wyróżnienie zasługuje uczeń klasy 4a – Darek Szot, który zajął 1 miejsce na 11 uczestników w grupie klas 4. Gratulujemy sukcesów!2023-12-01
Podziękowania za udział w akcji Niepodległa do hymnu
Szkoła otrzymała dziś podziękowania za udział w ogólnopolskiej akcji Niepodległa do hymnu. Nasz społeczność szkolna od kilku lat uczestniczy w akcji. Staramy się w ten sposób pielęgnować miłość do Ojczyzny, patriotyzm oraz kształtujemy prawidłowe postawy obywatelskie.
WRÓŻBY ANDRZEJKOWE PROWADZONE PRZEZ SAMORZĄD SZKOLNY
KONKURS ,,PODGÓRZE WCZORAJ I DZIŚ”
Klasa 3b wzięła udział w konkursie ,,Podgórze wczoraj I dziś „, w kategorii wiekowej klas spośród 87 prac, miejsce III otrzymała Gabriela Przewłocka de Carvalho, a wyróżnienie Hannah Krawczyk.
Gratulujemy zwycięzcom. Gala wręczenia nagród odbędzie się 11 grudnia 2023 godz. 10.30. W Muzeum Podgórza w Krakowie.
red. Katarzyna Bil
ZAJĘCIA W TERENIE
Uczniowie klasy 1a jeśli pogoda dopisze, raz w tygodniu mają zajęcia lekcyjne poza murami szkoły. We wrześniu i październiku lekcje odbywały się w Parku Dębnickim, Parku Jordana, nad Wisłą czy też na szkolnym podwórku. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji jak można uczyć się nie siedząc w ławkach.
red. Magdalena Dąbek
BUDUJEMY DOMEK DLA JEŻA
W październiku podczas zajęć lekcyjnych związanych z jesienią, poznaliśmy kolczastego mieszkańca parków i lasów. Dowiedzieliśmy się co to znaczy, że jeże są drapieżnikami – polują na inne stworzenia żeby zdobyć pokarm. Wiemy już, że ich jedzeniem nie są jabłka a ślimaki, małe węże, robaki czy jajka. Wiemy też, że największym zagrożeniem dla jeży są ludzie. Wiele tych uroczych stworzeń ginie pod kołami samochodów! Wspólnie z paniami przygotowaliśmy zimowy domek dla jeża. W parku znaleźliśmy zaciszne miejsce i razem zamaskowaliśmy zimową rezydencję. Mamy nadzieję, że śpi tam już jakiś kolczasty lokator. Uczniowie klasy 1a
red. Magdalena Dąbek
LEKTURA W PUDEŁKU
Po przeczytaniu lektury Astrid Lindgren ,,Dzieci z Bullerbyn” klasa 3a miała za zadanie przedstawić lekturę w pudełku.
Za zadanie mieli zgromadzić 10 przedmiotów, które kojarzą się z lekturą, napisać metryczkę książki, napisać kilka zdań o czym jest lektura oraz napisać list do wybranego bohatera lektury.
red. Dorota Kaja
Oto efekty pracy uczniów :
PORY ROKU W ZOO
Klasy trzecie rozpoczęły realizację projektu edukacyjnego ,, Cztery pory roku w ZOO”. Fotorelacja w zakładce ,, Z życia klas 0-3″. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
KONKURS O DZIKICH ZWIERZĘTACH
Klasy młodsze uczestniczyły w zajęciach z edukacji o dzikich zwierzętach, a następnie miały możliwość udziału w konkursie on line o dzikich zwierzętach.
Wśród laureatów konkursu są uczniowie klasy 3a Zofia Buzon- Błasiak oraz Wojciech Zmaczyński.
Gratulacje!
red. Dorota Kaja
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH I POWITANIE ZERÓWKI
W piątek 13 października odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz powitanie zerówkowiczów. Zaproszeni rodzice mogli podziwiać swoje pociechy w tańcu, piosence czy recytacji wierszy. Po uroczystości na dzieciaki czekał poczęstunek oraz niespodzianki od starszych kolegów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
red. Magdalena Dąbek
MOBILNA FILHARMONIA
18 października klasy 0-3 uczestniczyły w pierwszym koncercie mobilnej Filharmonii pt.,, Ten dzieciak ma talent!”.
SMARTFON
,,Smartfon” to tytuł przedstawienia profilaktycznego przygotowanego i przedstawionego przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej, które obejrzała klasa 2 oraz klasy 3a i 3b w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay .
Podczas spektaklu dzieci dowiedziały się jakie zagrożenia niesie Internet, jak bezpiecznie poruszać się w sieci i jak się zachować w sytuacji zagrożenia.
red. Dorota Kaja
ŻYWA LEKCJA PRZYRODY – POKAZ MOTYLI
11 października klasy 0 – 3 uczestniczyły w żywej lekcji przyrody, w pokazie motyli egzotycznych.
Klasa 1 a
Klasa 3a i 3b
3a NA WAWELU
2 października klasa 3a rozpoczęła swój udział w cyklu zajęć Klub Odkrywców Krakowa, dotyczących dziedzictwa kulturowego Krakowa i regionu oraz poznawania legend, zwyczajów i tradycji.
Zwiedziliśmy
Muzeum Katedralne , Katedrę , groby królewskie, Dzwon Zygmunta.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się pod pomnikiem smoka wawelskiego oraz psa Dżoka, przypomnieliśmy sobie legendy związane z tymi BOHATERAMI.
red. Dorota Kaja
3B NA WAWELU
DZIEŃ CHŁOPAKA W 3a
Z okazji Dnia Chłopaka chłopcy otrzymali breloczek ze swoim imieniem, była to niespodzianka przygotowana przez Rodziców.
Była też okazja do zrobienia sobie zdjęcia w fotobudce. Wszystkim chłopcom życzymy dużo zdrowia i samych szczęśliwych dni.
red. Dorota Kaja
PIESZO DO CELU
20 września klasy III uczestniczyły w organizowanym przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji i Straż Miejską Miasta Krakowa przemarszu ,,PIESZO DO CELU”.
Impreza prowadzona była w ramach działań ,,Europejski Tydzień Mobilności”. Akcja miała na celu popularyzowanie wśród pieszych i kierujących znajomości przepisów o ruchu drogowym, a także kształtowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się, jako uczestnik ruchu drogowego.
Dzieci z transparentami , w odblaskowych kamizelkach, pod eskortą Policji oraz Straży Miejskiej maszerowały z Błoń w stronę Barbakanu.
red. Dorota Kaja
DOSKONALIMY JAZDĘ NA ŁYŻWACH!
21 września klasy trzecie rozpoczęły zajęcia na lodowisku.
PŁYWAMY!
Już w pierwszym tygodniu września klasy trzecie rozpoczęły zajęcia na basenie KSOS.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły obchodzili ten wyjątkowy dzień.
Oddział Przedszkolny
Każdy w miarę możliwości posiadał w swoim ubiorze element kropki. Dodatkowo w trakcie zajęć każdy otrzymał naklejkę kropki na koszulkę, a także miał na dłoniach naklejony znak rozpoznawczy tego dnia – kolorową kropkę. Tego dnia zajęcia dydaktyczne także skupiły się wokół kropek. Pierwsze zadanie kropkowe polegało na kategoryzowaniu kółek na poszczególne kolory, a następnie odwzorowywaniu gotowego już kolorowego kropkowego obrazka. Była to świetna okazja do przećwiczenia spostrzegawczości wzrokowej oraz klasyfikacji kółek według ich wielkości. Kolejne zadanie polegało na ułożeniu ramki według kolorystycznie odpowiadających sobie kropek. Kolejno w grupach trzyosobowych zostały wykonane z bibuły prace plastyczne, zwierające w sobie kropki w trzech charakterystycznych kolorach – czerwonym, żółtym i zielonym. W ten sposób powstał sygnalizator drogowy, będący jednocześnie zakończeniem tematu tygodnia. W ramach zajęć popołudniowych obejrzeliśmy film edukacyjny dla dzieci ,, Dzień kropki” , podczas którego dzieciaki miały możliwość przećwiczenia umiejętności przeliczania w zakresie 10, wysłuchania recytacji wiersza „Spotkanie Kropek”, a także zabawy w rozszyfrowywanie kropkowych zgadywanek.
red. Małgorzata Sikora – Mikos
ROK SZKOLNY 2022 / 2023
DZIEŃ DZIECKA W ZERÓWCE
„Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat” – Janusz Korczak
1 czerwca to z pewnością jeden z najbardziej oczekiwanych przez Dzieci dni. W tym roku świętowaliśmy Dzień Dziecka w naszej klasie. Nie brakowało atrakcji – malowaliśmy twarze, robiliśmy zmywalne tatuaże, tańczyliśmy i bawiliśmy się. Dzieci miały owocowy poczęstunek, a na koniec otrzymały małe upominki. Życzymy wszystkim Dzieciom dużo uśmiechu, radosnych dni i spełnienia marzeń!
red. Patrycja Świstak – Wójcik
DZIEŃ MAMY I TATY W ZERÓWCE
31 maja był wyjątkowym dniem dla dzieci z zerówki. Tego dnia w naszej sali gościliśmy Rodziców, których zaprosiliśmy na występ z okazji Dnia Mamy i Taty. Po pięknej akademii wręczyliśmy Rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty i wspólnie miło spędziliśmy czas.
red. Patrycja Świstak – Wójcik
ZIELONA SZKOŁA KLAS 2 I 3
W dniach 15 – 19 maja klasy 2 i 3 przebywały na ,,zielonej szkole ” w Porąbce. Pomimo braku pogody spędziliśmy czas na wspólnych zabawach, tańcach przy muzyce i warsztatach.
Udało nam się też nieco poznać okolice DWD położonego na terenie przyjaznym ekologicznie w Beskidzie Małym, w malowniczej Dolinie Wielkiej Puszcz.
Choć niektórzy z nas bardzo tęsknili, byliśmy dzielni !
red. Dorota Kaja
WIZYTA W ŻYWYM MUZEUM OBWARZANKA
15 maja odbyła się wycieczka do Żywego Muzeum Obwarzanka. Poznaliśmy historię tradycyjnego krakowskiego przysmaku oraz dowiedzieliśmy się jak go wykonać. Uczestniczyliśmy w warsztatach, dzięki którym każdy z nas mógł wykonać swojego własnego obwarzanka, co sprawiło wszystkim ogromną radość. Na zakończenie każdy otrzymał dyplom czeladnika oraz przepis na tradycyjne obwarzanki, które można wykonać w domu.
red. Patrycja Świstak – Wójcik
DZIEŃ WYSZYWANKI
19 maja w szkole zorganizowano Dzień Wyszywanki. Dzieci z zerówki również brały w nim udział. Dowiedziały się jak wygląda tradycyjny ukraiński ludowy strój, obejrzały wystawę związaną z historią, kulturą i symboliką Ukrainy. Chcąc okazać solidarność i wsparcie, przygotowaliśmy kotyliony w narodowych ukraińskich barwach i tego dnia je nosiliśmy.
red. Patrycja Świstak – Wójcik
PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA
,, Każdy z nas może być superbohaterem i ratować ludzkie życia. Wystarczy, że zdobędzie wiedzę i umiejętności niezbędne do przeprowadzenia działań z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej”
Klasa 2a odbyła cykl zajęć podczas, których dzieci uczyły się jak udzielać pomocy podczas krwotoku z nosa, przy skaleczeniach, zadrapaniach, stłuczeniach.
Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą.
Dlatego też w klasie gościliśmy profesjonalnych ratowników medycznych, którzy podczas praktycznych zajęć nauczyli dzieci jak prawidłowo wzywać pomoc, jak się zachować jeśli jesteśmy świadkami wypadku, jak prawidłowo udzielić pomocy osobie poszkodowanej oczekując na pogotowie.
Na fantomach dzieci miały okazję przeprowadzić resuscytację.
red. Dorota Kaja
ROWEROWY MAJ 2023
Klasa 2a pod czujnym okiem pana Macieja (koordynatora) rozpoczęła przygotowania do kampanii ,,Rowerowy maj”.
red. Dorota Kaja
ZAWODY SPORTOWE
19.04.2023 klasa 2b uczestniczyła w Międzyszkolnych zawodach sportowych organizowanych przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Zachód. W zawodach łyżwiarskich uczestniczyli uczniowie klas drugich szkół podstawowych biorących udział w zajęciach nauki jazdy na łyżwach organizowanych przez MOS Kraków Zachód w roku szkolnym 2023/2023. W konkurencjach startowało 8 zawodników( 4 dziewczynki, 4 chłopców). Uczniowie mieli do pokonania drużynowo pięć konkurencji: jazda przodem, jazda tyłem, slalom, ósemka, jazda szybka.
Wszystkim uczestnikom reprezentującym naszą klasę i szkołę gratulujemy.
Zdobyliśmy ósme miejsce na 11 biorących udział szkół.
Gratulacje !!!
red. i zdjęcia Katarzyna Bil
ZAJĘCIA EDUKACYJNE ,,OGNIK
Klasa 2 a uczestniczyła w zajęciach edukacyjny ,,Ognik”
Informacja ze strony Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie:
Idea projektu zrodziła się po serii tragicznych pożarów budynków mieszkalnych w których ofiarami były małe dzieci. Analizy tych wydarzeń jednoznacznie pokazały, że śmierci można było uniknąć. Dzieci w sytuacji zagrożenia uciekały przed pożarem i toksycznym dymem do szaf, chowały się pod łóżkami. Dzieci nie ewakuowały sie natychmiast na zewnątrz mieszkań i nie dając sobie żadnych szans pozostawały w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.
Podstawowym celem naszego programu jest przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy nt zagrożeń pożarowych oraz pokazanie prawidłowego zachowania w sytuacji zagrożenia życia.
Sposób realizacji programu
Program realizują strażacy w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach wydzielonych na terenie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 przy ul. Rzemieślniczej 10 w Krakowie.
Strażacy poprzez zabawę z dziećmi uczą w jaki sposób omijać zagrożenia pojawiające się w mieszkaniu podczas pożaru. Na terenie jednostki strażacy specjalnie do tego celu przygotowali pomieszczenia imitujące typowe mieszkanie. W Bezpiecznym Domu odnajdziemy zatem kuchnię, łazienkę, salon oraz dodatkowy pokój.
W mieszkaniu zainstalowano wytwornicę dymu teatralnego. Podczas realizacji programu pomieszczenia są częściowo zadymiane, tak aby przybliżyć dzieciom warunki realnego pożaru. Dym wykorzystywany do pokazu jest bezpieczny i nie zawiera toksycznych związków. Dym taki spotkać można również na koncertach, przedstawieniach teatralnych czy zabawach dyskotekowych. Dodatkowo dymowi towarzysza efekty świetlne i akustyczne. Dzieci mają możliwość sprawdzenia jak nagrzewają się drzwi do pomieszczenia w którym wybuchł pożar.
Dodatkowo dzieci uczone są jak wykonać w sposób prawidłowy telefon alarmowy, przekazywane im są informacje nt. tlenku węgla, zagrożeń związanych z prądem eklektycznym i wiele innych. Zajęcia prowadzone są w sposób dostosowany do wieku dzieci biorących udział w programie.
WITAJ, WIOSNO!
21 marca witamy wiosnę. Z tej okazji, w ostatnim czasie dzieci z Oddziału Przedszkolnego wykonywały wiele tematycznych zadań i prac plastycznych, poszukiwały oznak wiosny na spacerach. Wiosna to długo wyczekiwana przez uczniów naszej klasy pora roku, dlatego przywitaliśmy ją z uśmiechami na twarzach. 21 marca obchodzimy także Światowy Dzień Zespołu Downa. Istotą świętowania tego dnia jest zwrócenie uwagi na osoby z zespołem Downa, uświadamianie o ich potrzebach oraz rozwijanie postawy szacunku, akceptacji, równości. Tego dnia założyliśmy skarpetki nie do pary, dowiedzieliśmy się co one symbolizują. Wspólnie wykonaliśmy plakat, a później każdy zrobił dla siebie tematyczną zakładkę do książki, przypominającą ważne treści, które poznaliśmy w tym dniu.
red. Patrycja Świstak -Wójcik
POWITANIE WIOSNY
Dzisiaj w naszej szkole odbyły się aktywne podchody w poszukiwaniu Pani Wiosny. Pani Wiosna zostawiła w klasach 1-3 list skierowany do uczniów. Na terenie szkoły ukryła liczne zagadki i zadania do rozwiązania. Uczniowie z wielką przyjemnością i ogromnym zaangażowaniem wzięli w nich udział. Wielki finał zabawy odbył się na sali gimnastycznej Panie Wiosny zawitały do naszej szkoły . Mamy nadzieję że zostaną z nami na długo.
red. Aneta Mroczek
Dzień Św. Patryka
W dniu 17 marca włączyliśmy się w globalne obchody Dnia Św. Patryka.
Nagrodziliśmy uczniów, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie o Irlandii. Na konkurs dla klas I – III wpłynęły prace następujących uczniów:
portret skrzata leprechaun’a – Dominik Musiał – Ziembla klasa 1a, Fiodar Katlou klasa OP;
lapbook – Zofia Buzan – Błasiak klasa 2a, Zuzanna Knopek klasa 2b, praca zbiorowa: Hannah Krawczyk, Alicja Kubik, Gabriela Przewłocka de Carvalho klasa 2b, Nela Balicka klasa 3b, Viktoria Antonenko kasa 3b.
Wszystkie prace zostały nagrodzone. Nagrody zostały ufundowane przez Wydawnictwo Macmillan Polska, serdecznie dziękujemy Sponsorowi.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy 🙂