Menu

Z życia szkoły – klasy 0 – III

ROK SZKOLNY 2023 / 2024

BAL KARNAWAŁOWY KLAS 0-3

8 lutego odbył się bal karnawałowy klas młodszych, który prowadził profesjonalny didżej. Uczniowie w pięknych strojach doskonale bawili się przy muzyce, brali udział w różnych konkursach. A ponieważ był to również tłusty czwartek na wszystkich czekał smakowity pączek 🙂

red. Dorota Kaja

I TY ZOSTAŃ WYNALAZCĄ

Dnia 5 lutego 2024 r. w ramach projektu „Małopolska! Postaw na edukację” KLASA 3 a uczestniczyła w warsztatach, które są kontynuacją przedsięwzięcia pn. „Plenerowa wystawa polskich wynalazców – Polscy Wynalazcy Dawniej i Dziś”.

Uczestnicy zapoznani zostali z sylwetkami wybitnych polskich wynalazców m.in. z Janem Józefem Baranowskim herbu Grzymała (twórca kasownika do biletów, maszyny do druku biletów i semafora), Kazimierzem Prószyńskim (wynalazca aeroskopu, pleografu i autolektora), Czesławem Aleksym Tańskim (twórca szybowca „Lotni” i samolotu „Łątka”). Dowiedzieli się o kilku współczesnych wybitnych postaciach, którymi możemy pochwalić się na arenie międzynarodowej, a byli to: dr inż. Stanisław Karczmarczyk, który jako pierwszy dokonał zważenia dzwonu Zygmunta na Wawelu oraz prof. dr hab. inż. h.c. multi Kazimierz Flaga, który zaprojektował m.in. wieżę i pływalnię olimpijska, stadion olimpijski i Welodrom w Montrealu.

Drugą część warsztatów stanowiły zajęcia manualne. Uczestnicy w grupach stworzyli model 3D rakiety według własnego projektu.

Dla Uczestników został przygotowany drobny poczęstunek.

na podstawie wpisu ze strony NOT

NA ANGIELSKIM W 3B

Uczennice klasy 3b spontanicznie i samodzielnie opracowały choreografię do piosenki poznanej na lekcji języka angielskiego. Dzięki temu cała grupa lepiej opanowała tekst piosenki i tym samym utrwaliła materiał nauczania. Dziewczynki Zuzia Knopek i Marysia Styczeń wykazały sie kreatywnością i zaangażowaniem w lekcje języka angielakiego. Wzbogaciły nauczanie o ciekawa formę mini dramy.

red. Joanna Arciszewska

PORY ROKU W ZOO

Klasa 3b uczestniczyła w drugim spotkaniu projektu ,, Pory roku w ZOO zima”.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE

19.01.2024 z okazji Dnia Babci I Dziadka uczniowie klas 0-3 zaprosili na Jasełka i program artystyczny swoje ukochane babcie i dziadków. Były zagadki, wiersze, piosenki, tańce.

Babciu, Dziadku w dniu waszego święta Życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta Wy zawsze wszystko wiecie najlepiej Smutno by było bez Was na świecie Bardzo, ach bardzo Was za to kochamy.

Na zakończenie wszystkie klasy zaśpiewały piosenkę ,,Moja babcia i mój dziadek” , dzieci wręczyły samodzielnie wykonane upominki.

red. Katarzyna Bil,

fotografie Magdalena Dąbek

DZIEŃ BABCI W 3a

Po wspólnej uroczystości uczniowie klas trzecich zaprosili swoich Dziadków do klas, gdzie przygotowany był słodki poczęstunek, prezenty, fotobudka oraz prezenty.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

ZABAWY NA ŚNIEGU

Słoneczna pogoda i czysty śnieg to doskonała okazja do zabawy. Tak lekcję wychowania fizycznego spędziła klasa 3a.

red. Dorota Kaja fot. Patrycja Świstak – Wójcik

KLUB ODKRYWCÓW KRAKOWA

Klasa 3a wraz z przewodnikiem wybrała się na spacer po Krakowie, aby obejrzeć przepiękne szopki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pokonkursowej 81 wystawy szopek krakowskich, która znajduje się w Pałacu Krzysztofory. Obejrzeliśmy wiele szopek wykonanych z różnych materiałów, różnej wielkości i w różnych kategoriach wiekowych. Następnie przeszliśmy do kościoła Franciszkanów, gdzie podziwialiśmy najwyższą szopkę w Krakowie, która ma 180 podświetlanych witraży i mierzy ponad pięć metrów.


Następnie udaliśmy się do kościoła Bernardynów, żeby podziwiać ruchomą szopkę. Tutaj potrzebowaliśmy więcej czasu, aby dokładnie obejrzeć wszystkie szczegóły, dostrzec skąd pochodzą słyszane odgłosy 🙂

Wykonanie nawet najmniejszej szopki nie jest łatwe. Potrzebny jest pomysł, wiele materiału oraz ogromna cierpliwość.

red. Dorota Kaja fot. Patrycja Świstak – Wójcik

KLASA 3 B OGLĄDA SZOPK

NAGRODA DLA KLASY 3B

Udział w Koncercie Filharmonii Krakowskiej był nagrodą dla klasy 3b za udział w akcji ,,Rowerowy maj 2023″. Klasa wysłuchała koncertu ,, Bajki muzyką pisane. Wiatr I noc”. Gratulujemy!!!

KONKURS RECYTATORSKI ,, NUTY I RYTMY W POEZJI”

Dnia 29 listopada odbył się XXI konkurs recytatorski dla klas 0 – 3  oraz dzieci z pobliskich Przedszkoli.

Wiersze zaprezentowało 28 recytatorów.

Piękne recytacje oceniało jury w składzie: pani  dyrektor Krystyna Glanowska,  pani wicedyrektor Elżbieta Czepiel, pani Krystyna Gubernat  oraz reprezentacja Samorządu  szkolnego.

Oto wyniki konkursu:

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY SP 30

Wyróżnienie: Kira Katlova

Anhelina Andriienko

KLASY PIERWSZE

I miejsce :   Józef Ekier

                    Theo Krawczyk

II miejsce :   Mateusz Szponder

                     Maria Jakubowska

III miejsce :   Martyna Ziółko

Wyróżnienie: Mikołaj Majewski

KLASA DRUGA

I miejsce :  Olga Sadlak

II miejsce :  Jagoda Chmiel

                    Adam Majka

KLASY TRZECIE

I miejsce :   Gabriela Przewłocka de Carvalho

II miejsce:   Zuzanna Knopek

III miejsce : Aleksander Szponder

Wyróżnienie:  Dawid Kołek

                       Mikołaj Robak

PRZEDSZKOLE 5

I miejsce: Aleksandra Kaczor

                Liliana Plewka

II miejsce: Oskar Szyc

PRZEDSZKOLE 67

I miejsce: Maria Słowik

               Helena Magnowska

II miejsce: Helena Tuczapska

                Konstanty Słota

III  miejsce: Adam Wilczyński

                    Amina Demchenko

PRZEDSZKOLE MONTESSORI

I miejsce : Matylda Pulanecka

II miejsce : Maria Spólnik

Wszystkim recytatorom serdecznie gratulujemy!!!

Rozdanie nagród 14 grudnia 2023 o godz. 16.00 w SP 30 ul. Konfederacka 12.

 Zapraszamy recytatorów wraz z rodzicami.

   Organizator konkursu: Dorota Kaja

Zobacz także:

Wyniki konkursu recytatorskiego ,, Nuty i rytmy w poezji”

Dnia 29 listopada odbył się XXI konkurs recytatorski dla klas 0 – 3  oraz dzieci z pobliskich Przedszkoli. Wiersze zaprezentowało 28 recytatorów. Piękne recytacje oceniało jury w składzie: pani  dyrektor Krystyna Glanowska,  pani wicedyrektor Elżbieta Czepiel, pani Krystyna Gubernat  oraz reprezentacja Samorządu  szkolnego. Oto wyniki konkursu: ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY SP 30 Wyróżnienie: Kira Katlova Anhelina Andriienko2023-12-02

Turniej tenisa stołowego

W dniach 28 i 29.11. 2023 nasi uczniowie wzięli udział w turnieju tenisa stołowego zorganizowanego przez SP 25. Reprezentanci naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych. Natomiast na szczególne wyróżnienie zasługuje uczeń klasy 4a – Darek Szot, który zajął 1 miejsce na 11 uczestników w grupie klas 4. Gratulujemy sukcesów!2023-12-01

Podziękowania za udział w akcji Niepodległa do hymnu

Szkoła otrzymała dziś podziękowania za udział w ogólnopolskiej akcji Niepodległa do hymnu. Nasz społeczność szkolna od kilku lat uczestniczy w akcji. Staramy się w ten sposób pielęgnować miłość do Ojczyzny, patriotyzm oraz kształtujemy prawidłowe postawy obywatelskie.

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE PROWADZONE PRZEZ SAMORZĄD SZKOLNY

KONKURS ,,PODGÓRZE WCZORAJ I DZIŚ”

Klasa 3b wzięła udział w konkursie ,,Podgórze wczoraj I dziś „, w kategorii wiekowej klas spośród 87 prac, miejsce III otrzymała Gabriela Przewłocka de Carvalho, a wyróżnienie Hannah Krawczyk.

Gratulujemy zwycięzcom. Gala wręczenia nagród odbędzie się 11 grudnia 2023 godz. 10.30. W Muzeum Podgórza w Krakowie.

red. Katarzyna Bil

ZAJĘCIA W TERENIE

Uczniowie klasy 1a jeśli pogoda dopisze, raz w tygodniu mają zajęcia lekcyjne poza murami szkoły. We wrześniu i październiku lekcje odbywały się w Parku Dębnickim, Parku Jordana, nad Wisłą czy też na szkolnym podwórku. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji jak można uczyć się nie siedząc w ławkach.

red. Magdalena Dąbek

BUDUJEMY DOMEK DLA JEŻA

W październiku podczas zajęć lekcyjnych związanych z jesienią, poznaliśmy kolczastego mieszkańca parków i lasów. Dowiedzieliśmy się co to znaczy, że jeże są drapieżnikami – polują na inne stworzenia żeby zdobyć pokarm. Wiemy już, że ich jedzeniem nie są jabłka a ślimaki, małe węże, robaki czy jajka. Wiemy też, że największym zagrożeniem dla jeży są ludzie. Wiele tych uroczych stworzeń ginie pod kołami samochodów! Wspólnie z paniami przygotowaliśmy zimowy domek dla jeża. W parku znaleźliśmy zaciszne miejsce i razem zamaskowaliśmy zimową rezydencję. Mamy nadzieję, że śpi tam już jakiś kolczasty lokator. Uczniowie klasy 1a

red. Magdalena Dąbek

LEKTURA W PUDEŁKU

Po przeczytaniu lektury Astrid Lindgren ,,Dzieci z Bullerbyn” klasa 3a miała za zadanie przedstawić lekturę w pudełku.

Za zadanie mieli zgromadzić 10 przedmiotów, które kojarzą się z lekturą, napisać metryczkę książki, napisać kilka zdań o czym jest lektura oraz napisać list do wybranego bohatera lektury.

red. Dorota Kaja

Oto efekty pracy uczniów :

PORY ROKU W ZOO

Klasy trzecie rozpoczęły realizację projektu edukacyjnego ,, Cztery pory roku w ZOO”. Fotorelacja w zakładce ,, Z życia klas 0-3″. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

KONKURS O DZIKICH ZWIERZĘTACH

Klasy młodsze uczestniczyły w zajęciach z edukacji o dzikich zwierzętach, a następnie miały możliwość udziału w konkursie on line o dzikich zwierzętach.

Wśród laureatów konkursu są uczniowie klasy 3a Zofia Buzon- Błasiak oraz Wojciech Zmaczyński.

Gratulacje!

red. Dorota Kaja

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH I POWITANIE ZERÓWKI

W piątek 13 października odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz powitanie zerówkowiczów. Zaproszeni rodzice mogli podziwiać swoje pociechy w tańcu, piosence czy recytacji wierszy. Po uroczystości na dzieciaki czekał poczęstunek oraz niespodzianki od starszych kolegów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

red. Magdalena Dąbek

MOBILNA FILHARMONIA

18 października klasy 0-3 uczestniczyły w pierwszym koncercie mobilnej Filharmonii pt.,, Ten dzieciak ma talent!”.

Informacja pochodzi ze strony Mobilnej Filharmonii.

SMARTFON

,,Smartfon” to tytuł przedstawienia profilaktycznego przygotowanego i przedstawionego przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej, które obejrzała klasa 2 oraz klasy 3a i 3b w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay .

Podczas spektaklu dzieci dowiedziały się jakie zagrożenia niesie Internet, jak bezpiecznie poruszać się w sieci i jak się zachować w sytuacji zagrożenia.

red. Dorota Kaja

ŻYWA LEKCJA PRZYRODY – POKAZ MOTYLI

11 października klasy 0 – 3 uczestniczyły w żywej lekcji przyrody, w pokazie motyli egzotycznych.

Klasa 1 a

Klasa 3a i 3b

3a NA WAWELU

2 października klasa 3a rozpoczęła swój udział w cyklu zajęć Klub Odkrywców Krakowa, dotyczących dziedzictwa kulturowego Krakowa i regionu oraz poznawania legend, zwyczajów i tradycji.

Zwiedziliśmy
Muzeum Katedralne , Katedrę , groby królewskie, Dzwon Zygmunta.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się pod pomnikiem smoka wawelskiego oraz psa Dżoka, przypomnieliśmy sobie legendy związane z tymi BOHATERAMI.

red. Dorota Kaja

3B NA WAWELU

DZIEŃ CHŁOPAKA W 3a

Z okazji Dnia Chłopaka chłopcy otrzymali breloczek ze swoim imieniem, była to niespodzianka przygotowana przez Rodziców.

Była też okazja do zrobienia sobie zdjęcia w fotobudce. Wszystkim chłopcom życzymy dużo zdrowia i samych szczęśliwych dni.

red. Dorota Kaja

PIESZO DO CELU

20 września klasy III uczestniczyły w organizowanym przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji i Straż Miejską Miasta Krakowa przemarszu ,,PIESZO DO CELU”.

Impreza prowadzona była w ramach działań ,,Europejski Tydzień Mobilności”. Akcja miała na celu popularyzowanie wśród pieszych i kierujących znajomości przepisów o ruchu drogowym, a także kształtowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się, jako uczestnik ruchu drogowego.

Dzieci z transparentami , w odblaskowych kamizelkach, pod eskortą Policji oraz Straży Miejskiej maszerowały z Błoń w stronę Barbakanu.

red. Dorota Kaja

DOSKONALIMY JAZDĘ NA ŁYŻWACH!

21 września klasy trzecie rozpoczęły zajęcia na lodowisku.

PŁYWAMY!

Już w pierwszym tygodniu września klasy trzecie rozpoczęły zajęcia na basenie KSOS.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły obchodzili ten wyjątkowy dzień.

Oddział Przedszkolny

Każdy w miarę możliwości posiadał w swoim ubiorze element kropki. Dodatkowo w trakcie zajęć każdy otrzymał naklejkę kropki na koszulkę, a także miał na dłoniach naklejony znak rozpoznawczy tego dnia – kolorową kropkę. Tego dnia zajęcia dydaktyczne także skupiły się wokół kropek. Pierwsze zadanie kropkowe polegało na kategoryzowaniu kółek na poszczególne kolory, a następnie odwzorowywaniu gotowego już kolorowego kropkowego obrazka. Była to świetna okazja do przećwiczenia spostrzegawczości wzrokowej oraz klasyfikacji kółek według ich wielkości. Kolejne zadanie polegało na ułożeniu ramki według kolorystycznie odpowiadających sobie kropek. Kolejno w grupach trzyosobowych zostały wykonane z bibuły prace plastyczne, zwierające w sobie kropki w trzech charakterystycznych kolorach – czerwonym, żółtym i zielonym. W ten sposób powstał sygnalizator drogowy, będący jednocześnie zakończeniem tematu tygodnia. W ramach zajęć popołudniowych obejrzeliśmy film edukacyjny dla dzieci ,, Dzień kropki” , podczas którego dzieciaki miały możliwość przećwiczenia umiejętności przeliczania w zakresie 10, wysłuchania recytacji wiersza „Spotkanie Kropek”, a także zabawy w rozszyfrowywanie kropkowych zgadywanek.

red. Małgorzata Sikora – Mikos

ROK SZKOLNY 2022 / 2023

DZIEŃ DZIECKA W ZERÓWCE

„Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat” – Janusz Korczak

1 czerwca to z pewnością jeden z najbardziej oczekiwanych przez Dzieci dni. W tym roku świętowaliśmy Dzień Dziecka w naszej klasie. Nie brakowało atrakcji – malowaliśmy twarze, robiliśmy zmywalne tatuaże, tańczyliśmy i bawiliśmy się. Dzieci miały owocowy poczęstunek, a na koniec otrzymały małe upominki. Życzymy wszystkim Dzieciom dużo uśmiechu, radosnych dni i spełnienia marzeń!

red. Patrycja Świstak – Wójcik

DZIEŃ MAMY I TATY W ZERÓWCE

31 maja był wyjątkowym dniem dla dzieci z zerówki. Tego dnia w naszej sali gościliśmy Rodziców, których zaprosiliśmy na występ z okazji Dnia Mamy i Taty. Po pięknej akademii wręczyliśmy Rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty i wspólnie miło spędziliśmy czas.

red. Patrycja Świstak – Wójcik

ZIELONA SZKOŁA KLAS 2 I 3

W dniach 15 – 19 maja klasy 2 i 3 przebywały na ,,zielonej szkole ” w Porąbce. Pomimo braku pogody spędziliśmy czas na wspólnych zabawach, tańcach przy muzyce i warsztatach.

Udało nam się też nieco poznać okolice DWD położonego na terenie przyjaznym ekologicznie w Beskidzie Małym, w malowniczej Dolinie Wielkiej Puszcz.

Choć niektórzy z nas bardzo tęsknili, byliśmy dzielni !

red. Dorota Kaja

WIZYTA W ŻYWYM MUZEUM OBWARZANKA

15 maja odbyła się wycieczka do Żywego Muzeum Obwarzanka. Poznaliśmy historię tradycyjnego krakowskiego przysmaku oraz dowiedzieliśmy się jak go wykonać. Uczestniczyliśmy w warsztatach, dzięki którym każdy z nas mógł wykonać swojego własnego obwarzanka, co sprawiło wszystkim ogromną radość. Na zakończenie każdy otrzymał dyplom czeladnika oraz przepis na tradycyjne obwarzanki, które można wykonać w domu.

red. Patrycja Świstak – Wójcik

DZIEŃ WYSZYWANKI

19 maja w szkole zorganizowano Dzień Wyszywanki. Dzieci z zerówki również brały w nim udział. Dowiedziały się jak wygląda tradycyjny ukraiński ludowy strój, obejrzały wystawę związaną z historią, kulturą i symboliką Ukrainy. Chcąc okazać solidarność i wsparcie, przygotowaliśmy kotyliony w narodowych ukraińskich barwach i tego dnia je nosiliśmy.

red. Patrycja Świstak – Wójcik

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

,, Każdy z nas może być superbohaterem i ratować ludzkie życia. Wystarczy, że zdobędzie wiedzę i umiejętności niezbędne do przeprowadzenia działań z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej”

Klasa 2a odbyła cykl zajęć podczas, których dzieci uczyły się jak udzielać pomocy podczas krwotoku z nosa, przy skaleczeniach, zadrapaniach, stłuczeniach.

Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą.

Dlatego też w klasie gościliśmy profesjonalnych ratowników medycznych, którzy podczas praktycznych zajęć nauczyli dzieci jak prawidłowo wzywać pomoc, jak się zachować jeśli jesteśmy świadkami wypadku, jak prawidłowo udzielić pomocy osobie poszkodowanej oczekując na pogotowie.

Na fantomach dzieci miały okazję przeprowadzić resuscytację.

red. Dorota Kaja

ROWEROWY MAJ 2023

Klasa 2a pod czujnym okiem pana Macieja (koordynatora) rozpoczęła przygotowania do kampanii ,,Rowerowy maj”.

red. Dorota KajaZAWODY SPORTOWE

19.04.2023 klasa 2b uczestniczyła w Międzyszkolnych zawodach sportowych organizowanych przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Zachód. W zawodach łyżwiarskich uczestniczyli uczniowie klas drugich szkół podstawowych biorących udział w zajęciach nauki jazdy na łyżwach organizowanych przez MOS Kraków Zachód w roku szkolnym 2023/2023. W konkurencjach startowało 8 zawodników( 4 dziewczynki, 4 chłopców). Uczniowie mieli do pokonania drużynowo pięć konkurencji: jazda przodem, jazda tyłem, slalom, ósemka, jazda szybka.
Wszystkim uczestnikom reprezentującym naszą klasę i szkołę gratulujemy.
Zdobyliśmy ósme miejsce na 11 biorących udział szkół.
Gratulacje !!!

red. i zdjęcia Katarzyna Bil

ZAJĘCIA EDUKACYJNE ,,OGNIK

Klasa 2 a uczestniczyła w zajęciach edukacyjny ,,Ognik”

Informacja ze strony Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie:

Idea projektu zrodziła się po serii tragicznych pożarów budynków mieszkalnych w których ofiarami były małe dzieci. Analizy tych wydarzeń jednoznacznie pokazały, że śmierci można było uniknąć. Dzieci w sytuacji zagrożenia uciekały przed pożarem i toksycznym dymem do szaf, chowały się pod łóżkami. Dzieci nie ewakuowały sie natychmiast na zewnątrz mieszkań i nie dając sobie żadnych szans pozostawały w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.

Podstawowym celem naszego programu jest przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy nt zagrożeń pożarowych oraz pokazanie prawidłowego zachowania w sytuacji zagrożenia życia.

Sposób realizacji programu

Program realizują strażacy w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach wydzielonych na terenie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 przy ul. Rzemieślniczej 10 w Krakowie.
Strażacy poprzez zabawę z dziećmi uczą w jaki sposób omijać zagrożenia pojawiające się w mieszkaniu podczas pożaru. Na terenie jednostki strażacy specjalnie do tego celu przygotowali pomieszczenia imitujące typowe mieszkanie. W Bezpiecznym Domu odnajdziemy zatem kuchnię, łazienkę, salon oraz dodatkowy pokój.

W mieszkaniu zainstalowano wytwornicę dymu teatralnego. Podczas realizacji programu pomieszczenia są częściowo zadymiane, tak aby przybliżyć dzieciom warunki realnego pożaru. Dym wykorzystywany do pokazu jest bezpieczny i nie zawiera toksycznych związków. Dym taki spotkać można również na koncertach, przedstawieniach teatralnych czy zabawach dyskotekowych. Dodatkowo dymowi towarzysza efekty świetlne i akustyczne. Dzieci mają możliwość sprawdzenia jak nagrzewają się drzwi do pomieszczenia w którym wybuchł pożar.


Dodatkowo dzieci uczone są jak wykonać w sposób prawidłowy telefon alarmowy, przekazywane im są informacje nt. tlenku węgla, zagrożeń związanych z prądem eklektycznym i wiele innych. Zajęcia prowadzone są w sposób dostosowany do wieku dzieci biorących udział w programie.

WITAJ, WIOSNO!

21 marca witamy wiosnę. Z tej okazji, w ostatnim czasie dzieci z Oddziału Przedszkolnego wykonywały wiele tematycznych zadań i prac plastycznych, poszukiwały oznak wiosny na spacerach. Wiosna to długo wyczekiwana przez uczniów naszej klasy pora roku, dlatego przywitaliśmy ją z uśmiechami na twarzach. 21 marca obchodzimy także Światowy Dzień Zespołu Downa. Istotą świętowania tego dnia jest zwrócenie uwagi na osoby z zespołem Downa, uświadamianie o ich potrzebach oraz rozwijanie postawy szacunku, akceptacji, równości. Tego dnia założyliśmy skarpetki nie do pary, dowiedzieliśmy się co one symbolizują. Wspólnie wykonaliśmy plakat, a później każdy zrobił dla siebie tematyczną zakładkę do książki, przypominającą ważne treści, które poznaliśmy w tym dniu.

red. Patrycja Świstak -Wójcik

POWITANIE WIOSNY

Dzisiaj w naszej szkole odbyły się aktywne podchody w poszukiwaniu Pani Wiosny. Pani Wiosna zostawiła w klasach 1-3 list skierowany do uczniów. Na terenie szkoły ukryła liczne zagadki i zadania do rozwiązania. Uczniowie z wielką przyjemnością i ogromnym zaangażowaniem wzięli w nich udział. Wielki finał zabawy odbył się na sali gimnastycznej Panie Wiosny zawitały do naszej szkoły . Mamy nadzieję że zostaną z nami na długo.

red. Aneta Mroczek

Dzień Św. Patryka

W dniu 17 marca włączyliśmy się w globalne obchody Dnia Św. Patryka.

Nagrodziliśmy uczniów, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie o Irlandii. Na konkurs dla klas I – III  wpłynęły prace następujących uczniów:

portret skrzata leprechaun’a – Dominik Musiał – Ziembla klasa 1a, Fiodar Katlou klasa OP;

lapbook – Zofia Buzan – Błasiak klasa 2a, Zuzanna Knopek klasa 2b, praca zbiorowa:  Hannah Krawczyk, Alicja Kubik, Gabriela Przewłocka de Carvalho klasa 2b, Nela Balicka klasa 3b, Viktoria Antonenko kasa 3b.

Wszystkie prace zostały nagrodzone. Nagrody zostały ufundowane przez Wydawnictwo Macmillan Polska, serdecznie dziękujemy Sponsorowi. 

Wszystkim uczestnikom konkursu  gratulujemy  🙂 

AKADEMIA KROPELKI

Klasa 2 a uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez Centrum Edukacji Ekologicznej Wodociągów Miasta Krakowa  AKADEMIA KROPELKI.

Program zajęć w przystępny sposób przybliża dzieciom zagadnienia związane z wodą. Pozwala zmierzyć się z takimi trudnymi tematami jak obieg wody w przyrodzie czy technologie jej uzdatniania. Dzieci dowiadują się w jaki sposób uzdatniana jest woda, że jest czysta, bezpieczna i można ją pić prosto z kranu.

red. Dorota Kaja

DZIEŃ KOBIET W ZERÓWCE

8 marca, jak co roku, obchodziliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji nasi chłopcy przygotowali upominki dla koleżanek, wszyscy wykonali piękne prace plastyczne – kolorowe tulipany, a zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia był spacer nad Wisłą.

red. Patrycja Świstak -Wójcik

WARSZTATY STOMATOLOGICZN

Tym razem klasę 2a odwiedziła mama Wojtusia, pani Marzena Zmaczyńska, która jest lekarzem stomatologiem.

Dowiedzieliśmy się jak należy prawidłowo myć zęby, jak często i dlaczego oraz o tym jaki wpływ ma to co jemy i pijemy na nasze zęby. Podczas doświadczenia z jajkami zobaczyliśmy dlaczego tak ważne jest mycie zębów pastą z fluorem.

Na zakończenie zajęć każdy otrzymał drobne upominki. Bardzo dziękujemy 🙂

red. Dorota Kaja

BAL KARNAWAŁOWY KLAS 0-3

16 lutego odbył się bal karnawałowy klas 0-3. Gościnnie udział wzięły również dziewczęta z klasy 8c. Zabawa dostarczyła wielu wrażeń wszystkim uczestnikom, a pączki dodatkowo osłodziły ten dzień.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

red. Magdalena Dąbek, fotografie Magdalena Dąbek, Elżbieta Czepiel

WYCIECZKA KLAS 2 i 3

W dniach 26-27 stycznia uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Bochni i Niepołomic.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Fonografii w Niepołomicach. Panie przewodniczki wyjaśniły co to jest fonografia i opowiadały o jej historii na przestrzeni wieków. Uczniowie mogli zobaczyć pierwsze maszyny zapisujące dźwięki, wielkie telewizory bez pilota, walkmany czy posłuchać muzyki z płyt winylowych.

Główną atrakcją wycieczki był nocleg w Kopalni Soli w Bochni. Okazało się, że w kopalni oprócz tradycyjnego zwiedzania można zagrać w piłkę na boisku, poćwiczyć kondycję na rowerkach czy szaleć na dyskotece prawie do północy. Po dniu pełnym wrażeń nawet zaśnięcie na twardych materacach nie sprawiło nikomu problemu.

Ostatnim punktem programu było Muzeum Motyli w Bochni. Przemiły właściciel z wielką pasją opowiadał o swojej sześciotysięcznej kolekcji okazów z całego świata.

red. Magdalena Dąbek

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE

Dzień Babci i Dziadka to dwa najpiękniejsze dni w całym roku. W tych dniach dziadkowie mogą poczuć się jeszcze bardziej wyjątkowo. W piątek, 20 stycznia dzieci z klas 0-3 zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na uroczystości z okazji Ich święta. Najpierw wspólnie uczestniczyli w koncercie Filharmonii Krakowskiej „Cudowne dzieci”. Następnie odbyły się występy artystyczne. Dziadkowie ze wzruszeniem przyglądali się scenkom przedstawianym przez ich najukochańsze wnuki. To był wspaniały dzień. Jeszcze raz życzymy wszystkim dużo zdrowia i radości!

red. Kamila Półtorak, fotografie Magdalena Dąbek

SPOTKANIE Z LEKARZEM

Klasę 2a odwiedził niezwykły gość. Był to pan Andrzej Zmaczyński, tato Wojtusia, który jest lekarzem. Pan Andrzej opowiadał o swoim pobycie w Afryce, pokazywał zdjęcia. Jednak najwięcej emocji wzbudziły narzędzia oraz to, że wszyscy mogli ubrać fartuchy i czepki. Może ktoś z klasy 2a zostanie w przyszłości lekarzem?

WYSTAWA SZOPEK

Klasa 1 A   wybrała się na WYSTAWĘ SZOPEK KRAKOWSKICH do Krzysztoforów. Tam spotkaliśmy się z naszą Panią przewodnik, która opowiadała nam  różne ciekawostki związane z historią naszego miasta i kamienicą, w której znajdowała się wystawa.

  Dowiedzieliśmy się także jaka jest historia i tradycja powstawania SZOPEK KRAKOWSKICH, które są piękne i wyjątkowe – nie ma takich w całej Polsce poza Krakowem. Powstają one przez cały rok, a w pierwszy czwartek grudnia są wystawiane do konkursu na pomniku Adama Mickiewicza w Rynku Głównym.

red. Ewa Mytnik

 Teraz można je podziwiać na wystawie. Są szopki duże, małe i średnie  oraz miniaturki wykonane w łupince orzecha czy skorupce jajka.  Nas najbardziej urzekły szopki robione przez dzieci.

  W drodze do szkoły wstąpiliśmy do Kościoła Św. Bernardyna ze Sieny.  Tam oglądaliśmy inny rodzaj szopki –  Betlejemkę zbudowaną  z ruchomych  figurek, przedstawiającą scenę narodzenia Jezusa i zajęcia ludzi w tamtych czasach.

Mimo brzydkiej pogody wycieczka była udana.

SPOTKANIE Z MISTRZEM OLIMPIJSKIM

21 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spotkania z brązowym medalistą olimpijskim w tenisie stołowym panem Maksymem Chudzickim.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się jak wygląda organizacja olimpiady, obejrzeliśmy zdobyte medale, a niektórzy uczniowie mieli szansę rozegrać krótki mecz z mistrzem.

red. Dorota Kaja


Klasa 3b uczestniczyła w warsztatach matematyka w praktyce tematem było wykonanie bombki 3D z materiałów naturalnych i odzyskanych. Po warsztatach dzieci aktywnie spędziły czas na zabawach w śniegu. Ruch na świeżym powietrzu z dużą ilością śniegu równa się świetna zabawa.

red. Aneta Mroczek

MIKOŁAJKI

Magiczny czas związany z przyjściem świętego Mikołaja klasy młodsze spędzały w wyjątkowej atmosferze. Wszystkie klasy obejrzały spektakl w Teatrze Współczesnym pt. ,,Baśnie braci Grimm”.

Zerówka

Klasa 2a

Klasa 2b

DOGOTERAPIA W 3B

Psy zasługują na miano najlepszego przyjaciela człowieka. Są lojalne, inteligentne, wierne i kochające. Mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Klasa 3b uczestniczyła w warsztatach z dogoterapii. Uczniowie uczyli się jak należy dbać o swojego czworonoga, jak odczytywać jego zachowanie, gesty oraz w jaki sposób komunikować się z nim aby nas zrozumiał. Uczniowie uczyli się również w jaki sposób należy się zachować gdy spotkamy się z agresywnym psem.

red. Aneta Mroczek

KONKURS RECYTATORSKI ,, W zdrowym ciele zdrowy duch”

Dnia 17 listopada odbył się XX konkurs recytatorski dla klas 0 – 3 oraz dzieci z pobliskich Przedszkoli.

Wiersze zaprezentowało 25  recytatorów.

Piękne recytacje oceniało jury w składzie: pani  wicedyrektor Krystyna Glanowska,  pani Małgorzata Gofroń, pani Krystyna Gubernat oraz reprezentacja Samorządu  szkolnego.

Rozdanie nagród i pamiątkowych dyplomów odbyło się 24 listopada.

Nagrodzonym recytatorom dziękujemy i zapraszamy za rok.

red. Dorota Kaja

22.11.2022 klasa 2b uczestniczyła w zajęciach z cyklu Świat w kalejdoskopie prowadzone przez Centrum Młodzieży im H Jordana. „Kto mieszka w Afryce” – mapa fizyczna Afryki, warunki klimatyczne i ich wpływ na rośliny, zwierzęta i krajobraz, mieszkańcy Afryki: Tuaregowie, Masajowie i Pigmeje.

red. Katarzyna Bil

21 listopada klasa 2 b i 22 listopada klasa 2 a zwiedziała Misyjne Muzeum Przyrodniczo- geograficzne Ojców Franciszkanów.

Dowiedzieliśmy się o życiu mieszkańców w Afryce, w Australii, Ameryce Południowej, Nowej Gwinei, Gruzji i Kazachstanu. Podziwialiśmy oryginalne chaty afrykańskie, przedmioty codziennego użytku, ubrania, instrumenty muzyczne.

Klasa 2b

Klasa 2a

SMAKI ŚWIATA

Klasa 2a uczestniczyła w warsztatach ,,Smaki świata” w Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana.

Podczas zajęć dzieci poznały najbardziej ,,dziwne” potrawy i rzeczy zjadane w różnych częściach świata, uczyły się jeść pałeczkami oraz różnymi zmysłami poznawały najbardziej znane przyprawy.

red. Dorota Kaja

ŚWIĘTUJEMY ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI

Najmłodsi uczniowie szkoły podczas lekcji poznawali historię Polski, śpiewali i grali pieśni patriotyczne, zdobywali wiadomości o geografii naszego kraju. Na plastyce wykonywali kotyliony i flagi, utrwalając wiadomości o symbolach narodowych.

10 listopada wszyscy spotkali się na apelu, podczas którego o godzinie 11.11 zaśpiewali hymn Polski.


OPADAJĄ LIŚCIE

Czas snuje się mgliście Świetliście, Anieliście, Liście, Liście, Liście…

Klasa 3b postanowiła zatrzymać na dłużej piękna Złotą Jesień. Dzieci wykonały róże z liści Klonu. Powstały piękne różane bukiety. Jesień zostanie w naszych domach na dłużej

red. Aneta Mroczek

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W zerówce świętowaliśmy go 7 listopada. Uczniowie przybyli do szkoły przebrani w bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane.

red. Kamila Półtorak

Klasa 2a czytała fragmenty swoich ulubionych bajek, rozwiązywała bajkowe zagadki.

W klasie 3a lubimy świętować, więc postanowiliśmy uczcić ten dzień w bajkowy sposób. Chętni czytali fragmenty swoich ulubionych bajek. Mistrz Joda prezentował gwiezdne sztuczki. Była też zabawa polegająca na odgadywaniu tytułów bajek na podstawie wylosowanych rekwizytów oraz wysłuchanej piosenki.

red. Magdalena Dąbek

4.11.2022 klasa 2b obchodziła Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek. Czytając bajki rozwijamy wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. Tego dnia nasza klasa zorganizowała zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek na podstawie programu multimedialnego wordwall. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, ilustracja do ulubionej bajki dowolną techniką oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań.

red. Katarzyna Bil

DZIEŃ DYNI W NASZEJ SZKOLE

W czwartek 27 października od rana w naszej szkole królował kolor pomarańczowy. Wszystko za sprawą gwiazdy tego dnia i królowej warzyw – DYNI.

Zerówka

W zerówce przygotowaliśmy sensoryczne dyniowe gniotki, wykonane z balona, grochu, kaszy, ryżu i mąki. Graliśmy także w dyniowe memory, a w krótkim filmie edukacyjnym poznaliśmy walory tego warzywa. Ten wyjątkowy dzień uwieczniliśmy na zdjęciach w dyniowej fotobudce.

Klasa 1

Klasa pierwsza  wykonywała dzisiaj rysunki dyni różnymi technikami. Rozmawialiśmy też  jak hodować dynie, co potrzeba dyni do dobrego wzrostu. Oglądaliśmy różne gatunki dyni w naturze i na zdjęciach. Zaglądaliśmy do wnętrza tego warzywa. Widzieliśmy dynie – giganty.
Dzieci przyniosły także domowe wyroby z dyni, jedliśmy pyszne ciasteczka. To był piękny, kolorowy, dyniowy dzień.

Klasa 2 a

W klasie 2a mieliśmy okazję spróbować ciasta i ciasteczka dyniowe przegotowane przez Zosię, Cecylkę i Wojtka, ozdabialiśmy dynie, robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia w klasowej fotobudce.

Oprócz Dnia Dyni w naszej klasie świętowaliśmy urodziny dwóch naszych kolegów, Mikołaja i Mykoli, którzy również przygotowali słodki poczęstunek.

Klasa 2 b

W klasie drugiej b uczniowie ubrali się na pomarańczowo. Przynieśli do klasy różne dynie, pestki z dyni, babeczki dyniowe, które kosztowaliśmy. Oprócz prac plastycznych różnymi technikami, ćwiczyliśmy język dyniowymi poleceniami.

Klasa 3 a

Dzień Dyni w klasie 3a poświęciliśmy głównie na zabawy matematyczne: szacowanie i ważenie dyń, układanie zbiorów oraz ciągów dyniowych. Nie zabrakło również czasu na degustację dyniowych przysmaków. Jurek, Jagoda, Adam, Kuba, pani Magda i pani Karolina poczęstowali nas dyniowymi specjałami. Na koniec obowiązkowe zdjęcie na dyniościance. Już nie możemy się doczekać na kolejne warzywne święto!