Przez dwa pierwsze tygodnie października 2019 roku w naszej szkole kilka klas wzięło udział w projekcie związanym z wędrującymi kuframi pełnymi staroci. W tym przypadku: starocie dziedzictwo.

Siedemnaście kufrów wypełnionych przedmiotami mogącymi opowiedzieć niejedną historię ich właścicieli wędruje po Polsce, a chętne szkoły i inne placówki (np. biblioteki) czekają cierpliwie w kolejce, aż któraś z dostojnych walizek pojawi się w nich i zachęci dzieci i młodzież do obcowania z historią; niekoniecznie historią polityczną, tzw. wielką, ale historią społeczną, kultury czy mody.

Do nas trafił kufer nr 8, a w nim m.in. plakat z ok. Dnia Teatru z 1967 r., rocznik przedwojennego miesięcznika pt. ,,Rycerz Niepokalanej”, drewniana góralska kasetka z wieloma drobnymi artefaktami wewnątrz, plansza z przedstawieniem najmodniejszych ubrań damskich z lat 80. XX w. itp.

Kilka klas na lekcjach kształcenia zintegrowanego, godzinach wychowawczych, lekcjach języka polskiego i historii dowiedziało się ciekawych informacji nt. wielce zasłużonego dla polskiego muzealnictwa prof. Józefa Łepkowskiego – XIX-wiecznego społecznika, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego i muzealnika. Uczniowie, po obejrzeniu eksponatów, mogli pracować nad wypełnieniem kart pracy, w grupach, z wykorzystaniem multimedialnych źródeł informacji. Na historii uczniowie pracowali jak prawdziwi muzealnicy: wypełniali karty inwentarzowe muzealnych skarbów – a wszystko pod okiem znawcy, czyli nauczyciela historii, który przyniósł do szkoły także swoje domowe historyczne zbiory, co niewątpliwie wzbogaciło pracę. Jedna z czwartych klas orzekła, że była to najciekawsza lekcja historii w tym roku (dodajmy, że uczniowie klas czwartych zaczynają dopiero swoje spotkania z Klio, Muzą Historii :)!

Co ważne dla naszej szkoły – jesteśmy w przededniu 120-lecia tej zasłużonej placówki. Z kart kroniki szkolnej dowiadujemy się, że: „Orzeczeniem Wysokiej Carsko-Królewskiej Rady Szkolnej Krajowej z dnia 7 maja 1900 roku została zorganizowana czteroklasowa szkoła ludowa, pospolita, mieszana, do zakresu której należą gminy Dębniki i Zakrzówek z Kapelanką tudzież obszary dworskie w tych gminach…
Tak więc praca z kuferkiem to preludium do dalszych działań, tym bardziej, że w głowie jednej z pań polonistek narodził się pomysł, że sami skompletujemy taki szkolny, dębnicki, krakowski kuferek! Walizka już jest – dzięki jednej pani nauczycielce wspomagającej pracę w kl. V! Eksponaty będziemy stopniowo pozyskiwać.
Udział w projekcie uważam za wartościowy i owocny!

  red. Mirela Rubin-Lorek

Zobacz także:

Aktualności

Psia Lekcja

Uczniowie klas I, I b, II b i III b realizują w bieżącym roku szkolnym program „Psia Lekcja” organizowany przez Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom. Dzięki udziałowi w programie młodzi miłośnicy czworonogów otrzymają podstawową wiedzę z obszaru potrzeb psa i sposobów komunikacji z nim. Dowiedzą się także jak psy mogą pomagać ludziom. Zajęcia lekcyjne i działania dostosowane

Aktualności

Śladami mistrza z Czarnolasu

W piątek, 1 X 2021 r., miał miejsce publiczny pokaz miniprojektów z języka polskiego pt. ,,Śladami mistrza z Czarnolasu”. Klasa VII A przedstawiła efekty swojej pracy koleżankom i kolegom z równoległych klas.

INNOWACJE I PROJEKTY PROWADZONE W NASZEJ SZKOLE

Klasa 1a – innowacja – „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III edycja III – projekty realizowane w klasie : ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka” – to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu,