Zajęcia filmowo-czytelnicze na podstawie serialu animowanego i książki Stanisława Pagaczewskiego pt. „Porwanie Baltazara Gąbki”

W maju 2022 roku kl. III B zakończyła comiesięczne spotkania w ramach innowacji pedagogicznej, na których uczennice i uczniowie śledzili losy ekspedycji wysłanej przez Księcia Kraka w poszukiwaniu znanego w świecie uczonego, profesora Baltazara Gąbki. Odszukania zaginionego badacza podjął się Smok Wawelski, któremu towarzyszył dzielny kucharz, Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka. Obaj bohaterowie przeżyli wiele niebezpiecznych przygód, a po piętach deptał im tajemniczy Don Pedro – szpieg z Krainy Deszczowców. Comiesięczne spotkania klasy z autorką innowacji polegały na śledzeniu losów bohaterów; klasa poznała różnice między powieścią a filmem animowanym, uczniowie stwierdzili, że oglądanie filmu nigdy nie zastąpi przeczytania książki.

Klasa:

a) poznała pisarza związanego z Krakowem;

b) zainteresowała się kulturą Małej Ojczyzny;

c) rozróżniała dzieje legendarne od historycznych;

d) rozwinęła słownictwo;

e) rozwinęła umiejętność słuchania ze zrozumieniem;

f) nabyła umiejętność wskazania elementów języka filmu animowanego.

Przez cały czas trwania innowacji dzieci uzupełniały karty pracy z wieloma zadaniami, a pod koniec odbył się konkurs literacki, polegający na stworzeniu nowej przygody Smoka i Bartoliniego. Ostatnie zajęcia to podsumowanie naszych działań oraz rozdanie nagród (figurek – postaci z filmu) i dyplomów.

Oto zwycięzcy konkursu literackiego:

I m. – Olga Kraszewska

II m. – Karol Dzień

III m. – Bartosz Kłusek

wyróżnienie – Małgorzata Szczechowicz

Dziękuję klasie III B oraz p. Wychowawczyni Angelice Górze za współpracę i gratuluję zwycięzcom w konkursie!

Mirela Rubin-Lorek, autorka innowacji

Zobacz także:

uczniowie biorący udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach sztafet na ergometrze wioślarskim
Aktualności

Złote dziewczęta

26 listopada odbyły się XV Ogólnopolskie Mistrzostwa sztafet na ergometrze wioślarskim.
Szkołę reprezentowały 3 sztafety dziewcząt. Wszystkie walczyły dzielnie do ostatniego pociągnięcia wioseł i zajęły wysokie miejsca.

Niepodległa do Hymnu

W związku z 104 rocznicą odzyskania niepodległości szkoła wzięła udział w akcji ogólnopolskiej Niepodległa do hymnu. Uroczysty apel odbył się 8 listopada. Przygotowała go klasa 5b. Uczniowie wraz z całą społecznością szkolną śpiewali pieśni patriotyczne. Ponadto zabrali nas w podróż w czasie do roku 1918. Mogliśmy usłyszeć głos naszych przodków i dowiedzieć się co czuli

Światowy Dzień Pluszowego Misia 25 listopada

Ten wyjątkowy dzień dzieci obchodziły w swoich klasach. Zerówka Klasa 1 Klasa 2 a Klasa 2a do matematycznych zmagań zaprosiła swoje misie. Klasa 2 b Klasa 2b obejrzała prezentację multimedialną o tym dniu, wykonała pracę plastyczne, z wykorzystaniem programu Wordwall rozwiązywała zagadki, labirynty, rebusy. Czytaliśmy fragmenty książek o misiach m.in. Cz. Janczarski „Miś Uszatek”, Klasa