Menu

Nic dwa razy się nie zdarza…

Finał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego kl.IV – VIII „Wisława Szymborska w kręgu sztuki” odbędzie się w piątek 31 marca. Rozpoczęcie o godz. 16.30. Oczekujemy Szanownych Gości; Rodziców, Nauczycieli, Koleżanki i Kolegów z klasy oraz wszystkie osoby zainteresowane.

Eliminacje nadal trwają. Osoby dotąd zakwalifikowane to:

 • kl.IV a: Jan Eliot, Sofia Ivanova, Antoni Kowalówka, Tomasz Żuławiński
 • kl.IV b: Matylda Czerwińska, Olga Kraszewska;
 • kl.Va: Anna Gorlich, Karol Knera, Nadia Kunz;
 • kl.V b: Adrian Duclos, Igor Janik; Piotr Nieniewski;
 • kl.VI a: Jakub Kiełbik, Jakub Kudłek, Nina Karczewicz, Natalia Kunicka, Natalia Olech, Hanna Suchoń, Róża Ślaska;
 • kl.VI b: Darina Beute, Barbara Szczechowicz, Gabriela Szot, Helena Waligóra, Antonina Wójcik, Nina Zajączkowska,
 • kl. VII b: Antoni Stańczak.

Po zakończeniu prezentacji odbędzie się głosowanie i przyznanie NAGRODY PUBLICZNOŚCI.

Zapraszamy klasy IV-VIII do udziału w konkursie recytatorskim. Zadaniem uczestników jest przygotowanie recytacji jednego wiersza.

 • dla uczniów klas starszych twórczość Wisławy Szymborskiej
 • dla uczniów klas młodszych: o tematyce związanej z życiem artystów, szeroko pojętą sztuką.

Wybrani reprezentanci zaprezentują się szerszej publiczności, przede wszystkim Rodzicom.

Czy to trudne tematy? Bynajmniej. W twórczości Wisławy Szymborskiej każdy znajdzie coś dla siebie.

Natomiast zakres drugiego tematu jest bardzo szeroki; możemy przywołać wiersze o muzyce,  utwory nawiązujące do obrazów, literatury, teatru, architektury, zabytków, refleksje nad życiem artystów oraz postaci konkretnych twórców, np. Chopina, Matejki, Mickiewicza… Świat współczesnych mediów, tzw. sztuka popularna to również nasz krąg odniesień – taniec, kino, telewizja, wydarzenia artystyczne, publiczność.

W zależności od wieku i dojrzałości uczestników mogą to być rozważania filozoficzne lub liryka opisowa, wiersze poetów dziecięcych np. Wandy Chotomskiej, Joanny Kulmowej, Danuty Wawiłow, a także utwory żartobliwe bądź satyryczne.


Szczególnie polecam twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego dostępną bez trudu w sieci. Oto wybrane tytuły, po które warto sięgnąć.

K.I.GAŁCZYŃSKI NA TEMAT POEZJI

 • O mej poezji
 • Boję się zostać wieszczem
 • Liryka, liryka, tkliwa dynamika
 • Eviva la poesia
 • Kołysanka pisarzy
 • Wyprzedaż poezji
 • List z fiołkiem
 • Impresario i poeta
 • Modlitwa polskiego poety
 • Muza

K.I.GAŁCZYŃSKI NA TEMAT MUZYKI

 • Bajka o słowikach
 • Koncert
 • Dwie gitary
 • Muzykalna Julia
 • Wędrowni muzykanci
 • Melodia
 • Ojczyzną moją jest muzyka
 • Ech muzyka, muzyka
 • Dziewczyna z Centrali Instrumentów Muzycznych
 • Instrumentami potrząsać

K.I.GAŁCZYŃSKI NA RÓŻNE TEMATY

 • Dyrektor i pomnik
 • Szekspir i chryzantemy
 • Straszny dwór
 • Oleodruk dla oberży „Pod Sową”
 • Audycja dla inteligencji
 • Małe kina
 • Koń w teatrze
 • Koń w kinie
 • Pomnik studenta
 • Miasto według projektu architekta Anieli Szadurskiej, kobiety płci żeńskiej
 • Jak Rinaldo Rinaldini tańcował z kardynałem

K.I.GAŁCZYŃSKI NA TEMAT TWÓRCÓW

 • Spotkanie z Chopinem (Niobe)
 • Mickiewicz na co dzień
 • Wielkanoc Jana Sebastiana Bacha
 • Karol Szymanowski
 • Leopold Staff
 • Wit Stwosz
 • Grób Krasickiego
 • Grób Beethovena
 • Inge Bartsch
 • Na dziwny a niespodziewany odjazd poety Konstantego
 • Śmierć Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
 • Śmierć Andersena

Aby dobrze się zaprezentować, starajcie się wybrać wiersz, w którym pojawia się wiele różnych emocji. Pamiętajcie, że utwór zbyt długi można w sposób logiczny skrócić i przedstawić wybrany fragment. Takie ciekawe i jednocześnie bardzo znane fragmenty zawiera nasza epopeja narodowa  – „Pan Tadeusz” motywy muzyczne znajdziemy w księgach opisujących „Grę Wojskiego na rogu”, „Koncert stawów”, „Koncert Jankiela”, „Poloneza”.

Zobacz także:

Zimowe Igrzyska Emil Open

Miło nam poinformować, że uczeń klasy 3a Dawid Kołek uczestniczył w Zimowych Igrzyskach , które odbyły się w Czeskich Budziejowicach i w ośrodku narciarskim Lipno. Rywalizowali sportowcy z 4 krajów – Czech, Słowacji, Polski i Węgier! Od niedawna do projektu zaproszeni są również zawodnicy z Albanii. Dawid startował w konkurencji narciarstwo alpejskie, gdzie zajął I

Wolontariusze WOŚP

W niedzielę 28.01.2024 roku już po raz 32 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod hasłem „Płuca po pandemii”.  Uczniowie klasy 3a Zofia Buzon – Błasiak i Aleksander Bularz zostali wolontariuszami WOŚP. Brawo!