Menu

Wieczór z motywem róży

Po pierwsze: Róża to prowadząca… Po drugie: pani Marina wymalowała kwiaty razem z Anastazją, po trzecie: były też świeże róże Mai, Michaliny i Kamili… Ale najważniejsze są słowa poetki: „Tak mi było, jakby róża przez otwarte wpadła okno…” Podobno Wisława Szymborska nie była zwolenniczką śpiewania wierszy. My jednak jesteśmy innego zdania. Osobiście uwielbiam poezję śpiewaną i od czasu do czasu udaje mi się zarazić tym uczniów.

Głównym jednak celem naszego spotkania w piątek 31 marca było wysłuchanie wybranych podczas klasowych eliminacji wierszy, tym razem w pełnym gronie; jurorów, rodziców i wszelakich gości – a do tego w warunkach uroczystych. Publiczność dopisała, uczestnicy również. Poziom prezentacji utworów uznajemy za całkiem niezły i tu pojawia się problem jeszcze nierozstrzygnięty. Kto zasługuje na szczególne wyróżnienie? Ogłosimy to na apelu po Świętach.

Z liczby głosów oddanych przez publiczność wynika, że absolutnym faworytem widowni został Jan Eliot z klasy IV a, dzięki dosyć oryginalnej interpretacji wiersza Jana Lechonia o Matejce. Z radością przyłączamy się do gratulacji. Oprócz wiersza Jasiek wygłosił satyryczny monolog o sztuce, ale to już poza konkursem.

Wieczorek poetycki nie mógł się obyć bez muzyki; utwór Jana Sebastiana Bacha grała na skrzypcach Matylda Czerwińska z IV b, siódmoklasistki śpiewały „Nic dwa razy się nie zdarza” z repertuaru Sanah (Zuzanny Grabowskiej). Nieco humoru wprowadzili chłopcy z klasy czwartej, prezentując scenkę „Kompromitacja wieszcza” wg tekstu Andrzeja Waligórskiego. Tomek Żuławiński wcielił się w postać samego mistrza Słowackiego, który, jak wiadomo „wielkim poetą był”. Natomiast w roli dziennikarza zadebiutował Antek Kowalówka. Klasy czwarte nieźle sobie radzą, prawda? Również do czwartej klasy chodzi Sofiia Ivanova; jedyna wśród uczestników Ukrainka…

Ale! Należy jeszcze wspomnieć o VI a –  z tej klasy przybyła dosyć liczna grupa, a p. Joanna Ścipień (wychowawczyni) cały czas trzymała kciuki za swoich podopiecznych. Natomiast w roli konferansjerów znakomicie sprawdzili się Róża Ślaska i Antoni Narecki – od prowadzących naprawdę bardzo wiele zależy, o taaak… muszą czerpać nie tylko z przygotowanego tekstu, ale również reagować na bieżąco.

W skład jury weszły panie polonistki: Krystyna Glanowska, Marta Kidoń, Anna Wlaź oraz pisząca te słowa…

Krystyna Gubernat

Jesteśmy w trakcie przygotowania dyplomów i nagród, więcej nie zdradzę.

Zobacz także:

Zimowe Igrzyska Emil Open

Miło nam poinformować, że uczeń klasy 3a Dawid Kołek uczestniczył w Zimowych Igrzyskach , które odbyły się w Czeskich Budziejowicach i w ośrodku narciarskim Lipno. Rywalizowali sportowcy z 4 krajów – Czech, Słowacji, Polski i Węgier! Od niedawna do projektu zaproszeni są również zawodnicy z Albanii. Dawid startował w konkurencji narciarstwo alpejskie, gdzie zajął I

Wolontariusze WOŚP

W niedzielę 28.01.2024 roku już po raz 32 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod hasłem „Płuca po pandemii”.  Uczniowie klasy 3a Zofia Buzon – Błasiak i Aleksander Bularz zostali wolontariuszami WOŚP. Brawo!