15 maja odbyła się w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży długo oczekiwana premiera filmu, którego realizację rozpoczęliśmy z okazji Jubileuszu Powstania Szkoły.

Rok 2020/21 miał być dla naszej szkoły rokiem jubileuszowym – mijało 120 lat od chwili, kiedy to „…orzeczeniem Wysokiej Cesarsko-Królewskiej Rady Szkolnej Krajowej została powołana szkoła w Dębnikach…” Przygotowania rozpoczęliśmy, jak zwykle, od pracy nad scenariuszem uroczystości już podczas wakacji, niestety nadeszły czasy, w których nic przewidywalnego nie mogło się dziać. Pandemia zmieniła nam codzienność i przyzwyczajenia. Nie po raz pierwszy w historii naszej szkoły nie byliśmy pewni jutra. Trzykrotnie przekładaliśmy termin głównej uroczystości, zmienialiśmy jej kształt, dopasowując się do tego, co będzie, co być może…

Coraz bardziej utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że po jubileuszu powinien pozostać przede wszystkim  trwały dorobek. Ostatecznie dorobek ów stanowią: nowy SZTANDAR  oraz FILM na motywach kroniki szkolnej zrealizowany w miejsce planowanego spektaklu.

Współpraca ze Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży przy ul. Wietora od lat układała się bardzo dobrze dzięki życzliwości nieżyjącej już pani Dyrektor Ewy Różańskiej oraz zaangażowaniu instruktorów.  Obie placówki kultywują działania artystyczne; tak się składa, że duża grupa naszych uczniów uczestniczy w zajęciach teatralnych prowadzonych przez panią Krystynę Hussak-Przybyło, a wywodzi się ten zespół ze szkolnego koła zainteresowań. Stąd pomysł wspólnej realizacji głównego wydarzenia scenicznego jubileuszu.

Nad spektaklem „Przyśniła się dzieciom…” pracowaliśmy na scenie SCKM blisko rok. Podczas gdy szkoły świeciły pustkami, my wytrwale spotykaliśmy się co czwartek w niewielkiej grupie. Mniej więcej dwa miesiące przed planowaną premierą, gdy liczba zachorowań na covid wciąż rosła, a wraz z nią wszelkiego rodzaju obostrzenia,  podjęliśmy decyzję, że w miejsce spektaklu powstanie film.

Stało się to możliwe dzięki projektowi „Więcej niż teatr”, w którym w ramach Edukacji Kulturowej Miasta Kraków uczestniczyła spora grupa nauczycieli z SP 30. Ta sytuacja umożliwiła zaangażowanie profesjonalnego filmowca, p. Igora Mołodeckiego; ale to nie odbyło się tak po prostu…; od chwili gdy p. Igor wkroczył do sali prób, charakter pracy zmienił się diametralnie. Musieliśmy „przystopować” myślenie teatralne, a uruchomić w swej wyobraźni całe pokłady filmowych konotacji.

A co było najcenniejsze? Stając się na tę chwilę aktorami,  tworzyliśmy opowieść wspólnie: uczniowie, nauczyciele, rodzice i absolwenci. Pani Marta Kidoń (polonistka) zadebiutowała jako dama z roku 1900, pan dyrektor Adrian Karkowski wcielił się w postać… pierwszego dyrektora „szkoły ludowej, pospolitej, mięszanej” [pisownia oryginalna].  Wzruszenie wywołała scena wybuchu II wojny z udziałem p. Kamili Usnarskiej i 10-letniej Nadii Kunz. Pani Aneta Mroczek bardzo ubolewała, że przydzielona rola niezgodna jest z jej naturą – twarda komunistka w czerwonym krawacie!? W scenie zamykającej akcję pojawiła się p. Krystyna Gubernat – autorka scenariusza. Oprócz nauczycieli-amatorów gościnnie wystąpił aktor p. Dariusz Cywka (prywatnie ojciec jednej z uczennic). Powszechną wesołość wzbudziła swoją kreacją Kornelia Kuśmider (absolwentka) jako pedagog okresu słabnącej komuny. Finałowa scena była bardzo kolorowa, pełna ruchu i muzyki. Pokazał się w niej cały zespół osób tworzących i wspomagających przedsięwzięcie – z wyjątkiem pani reżyser Krystyny Hussak – Przybyło, która do końca musiała wszystko kontrolować.

Spośród uczniów uwagę zwracały dwie wiodące postacie; Biała i Czarna, czyli dawna i współczesna uczennica. Ola z  Serafiną spotkały się na strychu wśród „strachanek”, a ich rozmowa porządkowała chronologię zdarzeń. Wszystko się komuś przyśniło…

Podczas występu nie zabrakło piosenek; nad stroną muzyczną czuwali p. Anna Michalik i p. Konrad Mastyło. Niemałe wrażenie wywarł na publiczności solista Maciek Liptak utworem „Ballada o pancernych” z akompaniamentem skrzypcowym Janka Hliwy. Dojrzałe pokolenie odbiorców przypomniało sobie niewinną i pogodną piosenkę, którą w latach sześćdziesiątych wszyscy śpiewali obowiązkowo: Zawsze niech będzie słońce / Pust wsiegda budiet sonce. Nagrania wokalne realizowane były w studio SCKM podczas osobnych spotkań.

Scenografią, światłami oraz rozwiązaniami technicznymi zajmował się p. Piotr Przybyło, ale to nie wszystko; pan Piotr jest również autorem wielu idei reżyserskich. Można powiedzieć, że pełniąc zasadniczo funkcje reżysera, scenarzysty, scenografa, muzyka, niejednokrotnie wchodziliśmy w inne role i dzieliliśmy się pomysłami. Na pewno wyszło to naszemu przedsięwzięciu na dobre. Wiedzą historyczną, zwłaszcza na etapie tworzenia scenariusza, wspomagała nas p. Ewa Kurak, która przeczytała dokładnie wszystkie kroniki i protokoły szkolne, dodatkowo wyszukując wiadomości w źródłach ogólnie dostępnych źródłach archiwalnych.

Zespół dziecięcy liczył siedemnastu członków, dorosłych wystąpiło siedmioro oraz w scenie zbiorowej dodatkowo kilkanaście osób. Natomiast postaci scenicznych przewinęło się w kolejnych odsłonach ponad pięćdziesiąt, co oznacza, że tyleż kostiumów należało przygotować; dobierać, ubierać, czesać, malować,  poprawiać  lub…  poszukiwać w  ostatniej chwili. Potem stawaliśmy przed kamerą  gotowi na wielokrotne korekty i duble; w planie ogólnym oraz na zbliżeniach. Nic więc dziwnego, że materiał na kilkuminutową scenkę powstawał średnio… cztery godziny. Dla większości uczestników było to nowe i ciekawe doświadczenie.

Zasadniczą część filmu realizowaliśmy do końca czerwca, także  już po zakończeniu roku szkolnego; ostatnie sceny dopiero jesienią. Potem nastąpił okres postprodukcji, znowu zamroziła wszystko pandemia. Aż wreszcie w niedzielne popołudnie 15 maja miała miejsce długo oczekiwana premiera filmu „Przyśniła się dzieciom…” Przed projekcją postanowiliśmy przedstawić na żywo jedną scenkę – żeby wprowadzić coś z atmosfery teatru, gdyż od spektaklu wszystko się zaczęło.

Reakcja publiczności, którą stanowili głównie rodzice, była bardzo ciepła. Nagrodzono wykonawców długimi brawami, po czym wszyscy udaliśmy się na okolicznościową wystawę połączoną z poczęstunkiem. Zrealizowany film pozostanie dla naszej społeczności cenną pamiątką.

red. K. Gubernat, zdj. I.Mołodecki

Zobacz także:

uczniowie biorący udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach sztafet na ergometrze wioślarskim
Aktualności

Złote dziewczęta

26 listopada odbyły się XV Ogólnopolskie Mistrzostwa sztafet na ergometrze wioślarskim.
Szkołę reprezentowały 3 sztafety dziewcząt. Wszystkie walczyły dzielnie do ostatniego pociągnięcia wioseł i zajęły wysokie miejsca.

Niepodległa do Hymnu

W związku z 104 rocznicą odzyskania niepodległości szkoła wzięła udział w akcji ogólnopolskiej Niepodległa do hymnu. Uroczysty apel odbył się 8 listopada. Przygotowała go klasa 5b. Uczniowie wraz z całą społecznością szkolną śpiewali pieśni patriotyczne. Ponadto zabrali nas w podróż w czasie do roku 1918. Mogliśmy usłyszeć głos naszych przodków i dowiedzieć się co czuli

Światowy Dzień Pluszowego Misia 25 listopada

Ten wyjątkowy dzień dzieci obchodziły w swoich klasach. Zerówka Klasa 1 Klasa 2 a Klasa 2a do matematycznych zmagań zaprosiła swoje misie. Klasa 2 b Klasa 2b obejrzała prezentację multimedialną o tym dniu, wykonała pracę plastyczne, z wykorzystaniem programu Wordwall rozwiązywała zagadki, labirynty, rebusy. Czytaliśmy fragmenty książek o misiach m.in. Cz. Janczarski „Miś Uszatek”, Klasa