Kilka dni temu naszą szkołę i klasę III b odwiedził Franek; uczęszczał do naszej szkoły przez trzy lata. Aktualnie mieszka w Słowenii, dokąd przeprowadził się wraz z Rodziną. Opowiedział kolegom i koleżankom o Goče – miejscowości, w której mieszka, a swoją opowieść wzbogacił przepięknymi zdjęciami.

Franek wyjaśnił dzieciom, gdzie leży Słowenia. Stolicą i zarazem największym miastem Słowenii jest Lublana. Natomiast najstarszym miastem Słowenii jest piękny Ptuj. Franio mieszka w Goče – zabytkowej miejscowości położonej w malowniczej Vipavskiej Dolinie.

Franio uczęszcza do miejscowej szkoły, w której uczy się 25 uczniów! To naprawdę niezwykłe, biorąc pod uwagę fakt, że w naszej klasie są aktualnie 23 osoby! Goče odwiedza kolorowa „jeżdżąca biblioteka”, z której Franek wypożycza książki.

Słowenia słynie z produkcji win, a Goče jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych winnych miejscowości. Franek w tym roku po raz pierwszy uczestniczył w winobraniu.

Dzięki Franiowi dzieci poznały niektóre słoweńskie zwroty.

Dzieci były bardzo zainteresowanie nowymi doświadczeniami Franka, z ciekawością słuchały jego opowieści i zadawały pytania. Z zainteresowaniem także oglądały przygotowaną przez Franka prezentację multimedialną. Wszystkich zachwyciły przepiękne widoki, niemal jak z bajki!

Bardzo miło było znowu zobaczyć Frania. Czekamy na kolejne spotkanie!

red. Angelika Góra