Kilka dni temu naszą szkołę i klasę III b odwiedził Franek; uczęszczał do naszej szkoły przez trzy lata. Aktualnie mieszka w Słowenii, dokąd przeprowadził się wraz z Rodziną. Opowiedział kolegom i koleżankom o Goče – miejscowości, w której mieszka, a swoją opowieść wzbogacił przepięknymi zdjęciami.

Franek wyjaśnił dzieciom, gdzie leży Słowenia. Stolicą i zarazem największym miastem Słowenii jest Lublana. Natomiast najstarszym miastem Słowenii jest piękny Ptuj. Franio mieszka w Goče – zabytkowej miejscowości położonej w malowniczej Vipavskiej Dolinie.

Franio uczęszcza do miejscowej szkoły, w której uczy się 25 uczniów! To naprawdę niezwykłe, biorąc pod uwagę fakt, że w naszej klasie są aktualnie 23 osoby! Goče odwiedza kolorowa „jeżdżąca biblioteka”, z której Franek wypożycza książki.

Słowenia słynie z produkcji win, a Goče jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych winnych miejscowości. Franek w tym roku po raz pierwszy uczestniczył w winobraniu.

Dzięki Franiowi dzieci poznały niektóre słoweńskie zwroty.

Dzieci były bardzo zainteresowanie nowymi doświadczeniami Franka, z ciekawością słuchały jego opowieści i zadawały pytania. Z zainteresowaniem także oglądały przygotowaną przez Franka prezentację multimedialną. Wszystkich zachwyciły przepiękne widoki, niemal jak z bajki!

Bardzo miło było znowu zobaczyć Frania. Czekamy na kolejne spotkanie!

red. Angelika Góra

Zobacz także:

uczniowie biorący udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach sztafet na ergometrze wioślarskim
Aktualności

Złote dziewczęta

26 listopada odbyły się XV Ogólnopolskie Mistrzostwa sztafet na ergometrze wioślarskim.
Szkołę reprezentowały 3 sztafety dziewcząt. Wszystkie walczyły dzielnie do ostatniego pociągnięcia wioseł i zajęły wysokie miejsca.

Niepodległa do Hymnu

W związku z 104 rocznicą odzyskania niepodległości szkoła wzięła udział w akcji ogólnopolskiej Niepodległa do hymnu. Uroczysty apel odbył się 8 listopada. Przygotowała go klasa 5b. Uczniowie wraz z całą społecznością szkolną śpiewali pieśni patriotyczne. Ponadto zabrali nas w podróż w czasie do roku 1918. Mogliśmy usłyszeć głos naszych przodków i dowiedzieć się co czuli

Światowy Dzień Pluszowego Misia 25 listopada

Ten wyjątkowy dzień dzieci obchodziły w swoich klasach. Zerówka Klasa 1 Klasa 2 a Klasa 2a do matematycznych zmagań zaprosiła swoje misie. Klasa 2 b Klasa 2b obejrzała prezentację multimedialną o tym dniu, wykonała pracę plastyczne, z wykorzystaniem programu Wordwall rozwiązywała zagadki, labirynty, rebusy. Czytaliśmy fragmenty książek o misiach m.in. Cz. Janczarski „Miś Uszatek”, Klasa