„Życie trwa krótko, sztuka żyje wiecznie…” łacińska maksyma stała się mottem konkursu recytatorskiego ogłoszonego przez nauczycieli humanistów dla klas IV – VIII. Czy to trudny temat? Bynajmniej. Zakres jest przecież bardzo szeroki; możemy przywołać wiersze o muzyce,  utwory nawiązujące do obrazów, literatury, teatru, architektury, zabytków, refleksje nad życiem artystów oraz postaci konkretnych twórców, np. Chopina, Matejki, Mickiewicza… Świat współczesnych mediów, tzw. sztuka popularna to również nasz krąg odniesień – taniec, kino, telewizja, wydarzenia artystyczne, publiczność.

W zależności od wieku i dojrzałości uczestników mogą to być rozważania filozoficzne lub liryka opisowa, wiersze poetów dziecięcych np. Wandy Chotomskiej, Joanny Kulmowej, Danuty Wawiłow, a także utwory żartobliwe bądź satyryczne.

Szczególnie polecam twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego dostępną bez trudu w sieci. Oto wybrane tytuły, po które warto sięgnąć.

K.I.GAŁCZYŃSKI NA TEMAT POEZJI

• Dyrektor i pomnik
  • Szekspir i chryzantemy
  • Straszny dwór
  • Oleodruk dla oberży „Pod Sową”
  • Audycja dla inteligencji
  • Małe kina
  • Koń w teatrze
  • Koń w kinie
  • Pomnik studenta
  • Miasto według projektu architekta Anieli Szadurskiej, kobiety płci żeńskiej
  • Jak Rinaldo Rinaldini tańcował z kardynałem

K.I.GAŁCZYŃSKI NA TEMAT TWÓRCÓW

• Spotkanie z Chopinem (Niobe)
  • Mickiewicz na co dzień
  • Wielkanoc Jana Sebastiana Bacha
  • Karol Szymanowski
  • Leopold Staff
  • Wit Stwosz
  • Grób Krasickiego
  • Grób Beethovena
  • Inge Bartsch
  • Na dziwny a niespodziewany odjazd poety Konstantego
  • Śmierć Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
  • Śmierć Andersena

Aby dobrze się zaprezentować, starajcie się wybrać wiersz, w którym pojawia się wiele różnych emocji. Pamiętajcie, że utwór zbyt długi można w sposób logiczny skrócić i przedstawić wybrany fragment. Takie ciekawe i jednocześnie bardzo znane fragmenty zawiera nasza epopeja narodowa  – „Pan Tadeusz” motywy muzyczne znajdziemy w księgach opisujących „Grę Wojskiego na rogu”, „Koncert stawów”, „Koncert Jankiela”, „Poloneza”.