21 marca

,,Mają coś czego nie ma większość z nas – jeden chromosom więcej. Nie można się tym zarazić, nie można się z tego wyleczyć. Ludzie z Zespołem Downa nie udają emocji, mają w sobie dziecięcą ciekawość. Przypominają nam o tym, co jest w życiu ważne”. (P. Kossakowski)

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta wiąże się z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Warto wspomnieć o następujących faktach:

1. Zespół Downa to odmienność, nie choroba.
2. Tak jak wszyscy ludzie, osoby z Zespołem Downa różnią się od siebie pod względem wyglądu.
3. Tak jak wszyscy ludzie, osoby z Zespołem Downa różnią się od siebie pod względem emocjonalności.
4. Tak jak wszyscy ludzie, osoby z Zespołem Downa różnią się od siebie pod względem talentów i możliwości.
5. Osoby z Zespołem Downa mogą pracować, tworzyć i osiągać sportowe sukcesy.
6. Osoby z Zespołem Downa chcą prowadzić radosne życie i pragną spełniać swoje marzenia, tak jak każdy z nas.

W tym dniu w ramach solidarności, w naszej szkole założyliśmy kolorowe skarpety, rozmawialiśmy na temat tolerancji i odmienności.

Joanna Wacławek-Kusy, Katarzyna Pawlik, Karolina Chwała