Menu

21 marca

,,Mają coś czego nie ma większość z nas – jeden chromosom więcej. Nie można się tym zarazić, nie można się z tego wyleczyć. Ludzie z Zespołem Downa nie udają emocji, mają w sobie dziecięcą ciekawość. Przypominają nam o tym, co jest w życiu ważne”. (P. Kossakowski)

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta wiąże się z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Warto wspomnieć o następujących faktach:

1. Zespół Downa to odmienność, nie choroba.
2. Tak jak wszyscy ludzie, osoby z Zespołem Downa różnią się od siebie pod względem wyglądu.
3. Tak jak wszyscy ludzie, osoby z Zespołem Downa różnią się od siebie pod względem emocjonalności.
4. Tak jak wszyscy ludzie, osoby z Zespołem Downa różnią się od siebie pod względem talentów i możliwości.
5. Osoby z Zespołem Downa mogą pracować, tworzyć i osiągać sportowe sukcesy.
6. Osoby z Zespołem Downa chcą prowadzić radosne życie i pragną spełniać swoje marzenia, tak jak każdy z nas.

W tym dniu w ramach solidarności, w naszej szkole założyliśmy kolorowe skarpety, rozmawialiśmy na temat tolerancji i odmienności.

Joanna Wacławek-Kusy, Katarzyna Pawlik, Karolina Chwała

Zobacz także:

Zimowe Igrzyska Emil Open

Miło nam poinformować, że uczeń klasy 3a Dawid Kołek uczestniczył w Zimowych Igrzyskach , które odbyły się w Czeskich Budziejowicach i w ośrodku narciarskim Lipno. Rywalizowali sportowcy z 4 krajów – Czech, Słowacji, Polski i Węgier! Od niedawna do projektu zaproszeni są również zawodnicy z Albanii. Dawid startował w konkurencji narciarstwo alpejskie, gdzie zajął I

Wolontariusze WOŚP

W niedzielę 28.01.2024 roku już po raz 32 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod hasłem „Płuca po pandemii”.  Uczniowie klasy 3a Zofia Buzon – Błasiak i Aleksander Bularz zostali wolontariuszami WOŚP. Brawo!